"Ve keza, bu güzel, müzeyyen, münevver masnuatın Sanii için mücerred manevi bir cemal vardır. Ve Onun, o mahfi hüsün ve cemal için pek çok mehasin ve letâifi vardır ki, kısa akıllarımızla idrak edemeyiz..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ve keza, bu güzel, müzeyyen, münevver masnuatın Sanii için mücerred manevi bir cemal vardır. Ve Onun, o mahfi hüsün ve cemal için pek çok mehasin ve letaifi vardır ki, kısa akıllarımızla idrak edemeyiz. Ezcümle, o cemalin kesif ayinelerinden biri sath-ı arzdır. Bu sath-ı arz her asırda, her mevsimde, her vakitte daima tecelli etmekte olan o cilvelerin gölgelerini teşhir, tavsif, ilan ve izhar eder."(1)

Allah’ın gerek zatının, gerek şuunatının, gerek sıfatlarının, gerek isimlerinin olsun mücerret yani bizim hiçbir zaman tamamı ile idrak ve ihata edemeyeceğimiz bir güzelliği vardır. Bu güzelliğin özünü ve mahiyetini ancak Allah’ın kendi bilebilir ve kıymetini ancak kendi takdir edebilir.

Kâinatta ve masnuattaki bütün güzellikler, estetikler ve cemallerin hepsi Allah’ın o sonsuz ve mücerret olan güzelliğinin çok perdelerden geçmiş zayıf birer işaretleri ve levhaları hükmündedirler. Kâinattaki ve masnuattaki bütün güzelliklerin hepsi bir araya gelseler, Allah’ın sonsuz güzelliği yanında okyanusta bir damla gibi kalırlar. Bu güzellikler Allah’ın sonsuz güzelliğine tam anlamı ile ölçü olamazlar. Olsalar ancak bir ipucu bir işaret olabilirler.

Şu içinde yaşadığımız dünya her asırda ve her vakitte daima tecellî etmekte olan o cilvelerin gölgelerini yani Allah’ın sonsuz güzelliğini teşhir, tavsif, ilan ve izhar ediyorlar. Tabiri caizse dünya Allah’ın sonsuz cemalinin sergilendiği bir teşhir salonu gibidir. Üstelik dünya ve üzerinde yaşayan mahlukat Allah’ın sonsuz güzelliğini ilan etme konusunda kesif ve sönük bir aynadır. Damla nasıl okyanusu birebir karşılamakta yetersiz ise, dünya üzerindeki bütün güzellikler de Allah’ın sonsuz güzelliğini birebir ifade etme konusunda yetersiz ve sönüktürler.

Özellikle bahar mevsiminde üç yüz bin bitki türünün hayat bulup o muazzam güzel ve güleç yüzleri ile açılmaları Allah’ın sonsuz cemalini ilan etmek ve izhar etmek anlamına geliyor.

1) bk. Mesnevi-i Nuriye, Lâsiyyemalar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

erhangul01

Allah cc. razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...