"Ve keza اِنّاَ اَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ sadefi de o makasıd-ı erbaa cevherlerini tazammun etmiştir." Kevser suresinde Kur'an'ın dört ana konusu var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ve keza اِنّاَ اَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ sadefi de o makasıd-ı erbaa cevherlerini tazammun etmiştir."(1)

اِنَّٓا اَعْطَيْنَا “Şüphesiz biz verdik.” ifadesi tevhide işaret eder. Yani veren Allah’tır, başkası değildir. Allah’tan başka da kimsenin vermeye gücü yetmez. İşte bu mana tevhide işaret eder.

كَ “Sana” ifadesi nübüvvete işaret eder. Zira madem Allahu Teâlâ Peygamberimiz (a.s.m.) ile konuşuyor ve ona hitaben “Sana verdik.” diyor, elbette bu hitabın muhatabı olan zat (a.s.m.) Allah’ın resulü ve elçisi olmalıdır. Başka bir şey olamaz. Bu da nübüvvete delalet eder.

الْكَوْثَرَ haşri ve ahireti ispat eder. Zira Kevser Peygamberimiz (a.s.m.)’a ahirette verilecek olan havuzun ya da ırmağın ismidir. Bu havuzun Efendimiz (a.s.m.)’a ahirette verilecek olması haşre ve ahiretin vücuduna delalet eder.

Mezkûr ayetin adalet ile ibadete olan işareti de şöyle olabilir:

Allahu Teâlâ Peygamberimiz (a.s.m.)’a Kevser’i vermiş. Elbette böyle bir nimet, mukabilinde bir şükür ister. İbadet bu şükrün bir nevi, belki ta kendisidir. Peygamberinden şükür ve ibadet isteyen Zat-ı Zülcelal elbette diğer insanlardan da -verdiği nimetlere mukabil- şükür ve ibadet isteyecektir. Bu da ibadete bir remizdir.

İbadet varsa adalet de olacaktır. Zira ibadetin emredilmesindeki bir hikmet de mahlukatın hukukunu muhafazadır.

(1) bk. İşârâtü'l-İ'câz, Fatiha Suresi Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...