Block title
Block content

"Ve mukaddes zatlar ve münezzeh şeyler hakkında gayet çirkin hatıraları hayaline gösteriyor." Bu "mukaddes zatlar hakkındaki çirkin hatıralar" neler olabilir ki?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şeytanın, vesvese şeklinde insana üflediği o çirkin hatıraları burada bizim etraflıca ifade etmemiz uygun olmaz.

İnsan İslam ile ilgili bir meseleyi düşünürken, şeytan bir anda pis, çirkin ve müstehcen şeyleri hatıra getirir. Mesela, namazda iken bir anda tuvaletteki durumu akla getirir ya da Kâbe'de tavaf ederken cinsel ilişki ile ilgili bir durumu hatıra getirir...

Şeytanın buradaki amacı, kişinin o nezih ve temiz ibadet durumunu bozmak ve ibadetten soğutmaktır. Şeytan bu gibi çirkin tabloları, özellikle ibadet esnasında getiriyor ki, duruma vakıf olmayan birisi çareyi ibadeti terk etmekte görsün...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Altıncı İşaret | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1294 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

karolin
Benim de aklıma tuvaletteyken,sanki zihnim besmele çekmiş gibi geliyor.Aklıma besmele geldiğinde,eyvah diyorum,bundan kurtulma çaresi nedir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Çare üzerinde durmamak bir zaman sonra kendiliğinden kaybolup gider. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Allah razı olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
oğuzhangözüpek
Meselenin ciddiyeti sebebiyle birkaç söz etmekte fayda var.Kalpler ALLAH'I ZİKRETMEKLE SÜKUN BULUR.Yani manevi kalbin ilacı,cilası,terakkisi ALLAH'ıı CC çokca ZİKRETMEKTEN GEÇİYOR. Burada anahtar kelime ZİKİR'dir. ZİKİR ne demektir.Yani ne yaparsak zikir yapmış oluruz. Bazı Müçtehidi AZAM KUR'an da ''RABBİNİ ŞU VAKİTLERDE AN VE YA ZİKİR ET'' ifadelerini NAMAZA işaret ettiğini dahi hükmetmişlerdir.Evet NAMAZ dahi zikrin bir şeklidir.Madem kalpler ALLAH'ı zikrettikçe mutmain oluyor ,O halde ;Rabbimizi düşünerek ve anarak işlediğimiz her fiil, yaptığımız her davranış, sarfettiğimiz her söz,tefekkür ettiğimiz her dakika ZİKİR' dir.Aslında nefsi terbiye,disipline etmenin yolu bu tarzda yapılan KÜLLİ ZİKİRDEN GEÇER.İŞTE BU KÜLLİ ZİKİR'in EL KİTABI KUR'ANI AZİMÜŞŞAN, Rehberi, kılavuzuda RESULÜ ZİŞAN EFENDİMİZ asm dir. BU hal ile HEMHAL oldukça zırhın üstüne zırh giyer ŞEYTANLARIN VE İBLİSİN aklımıza ve kalbimize attığı vesvese oklarını tesirsiz hale getiririz. Aklımız ve fikrimiz ALLAH cc aşkı ve muhabbeti ile doldukça vesveselere yer kalmayacağından onlar bizden uzaklaşıp gidecektir. BU halin devamı süresince BATILI TASVİR EDEN söz ve görüntülerden KULAĞIMIZI,GÖZLERİMİZİ,AYAKLARIMIZI uzak tutacağız. Haram ve israf yiyeceklerin şüphelisinden dahi uzak duracağız . Madem DÜNYA hayatı oyun,eğlenceden ibarettir. Oyun ve eğlenceye dalarak RABBİMİZİ unutmayacağız.İhtiyaç sahiplerine yardım ederek vermenin hazzını az da olsa bu dünyada duyacağız.Bileceğiz ki biz o ihtiyaç sahibini doyurmadık.ALLAH'I doyurduk(teşbih). Biz kendi malımızı vermedik.Emaneti yerine ulaştırarak dağıtım vazifemizi yaptık. Kısacası yolumuza çıkan her vakıa da bir hayır gözetip müsbet olacağız. Az da olsa sürekli yapılan ibadet nasıl makbul ise azda olsa sürekli hayır da öyle makbuldur.Zaten, yaptıkça o hayırın arttığını göreceğimizden zırhlarımız da gittikçe kalınlaşacaktır. İşte Nasıl ALLAH'tan korkan birisinin kalbinde başka korkulara yer kalmaz ise,ALLAH'ı zikreden bir KALP de başka şeyleri zikretmeyecek hayalini bile düşünmeyecektir. SALAT VE SELAM ÜZERLERİNİZE OLSUN.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...