"Ve mutâbık-ı muktezâ-yı haldir ki; belâğatın tarifidir ve esasıdır ve israf-ı kelâm olan mübalâğadan münezzehtir. Malûmdur ki; böyle az bir hareketle çok tahribat yapan dehşetli düşmanlara karşı gâyet metin bir kal'aya iltica etmeyen,.." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

- Kafirlerin ve şeytanların yaptıkları iş ve eylem gayet basit, gayet önemsiz ve gayet cüzi iken, Kur’an da bunlara karşı yüzlerce ayette büyük bir tehdit ve ceza öneriliyor bu ise edebiyat ve belagat açısından mübalağa ve israfı kelam değil midir?

Günah ve kötülükler ademidir. Ademi şeylerde ise vücutta olduğu gibi binlerce sebebin bir araya gelip çalışması gerekmiyor; aksine bir sebebin olmayışı ya da iptal edilişi ademe yeterli oluyor.

Adem, bir eylemsizlik bir vazifesizlik bir amelsizliktir. Yapmak değil bozmaktır, bundan dolayı neticesi çok büyük zarardır. Bir binayı yüz ustanın yüz günde yapması vücuttur, o binanın temeline konulan dinamiti ateşleyip bir saniyede yıkmak ise ademdir. Bu yüzden basit bir dinamiti ateşlemek ile binlerce sebep ve vücutlar yok oluyor...

Günahlar da aynı binanın yıkılması gibi ademidir, yok hükmünde bir eylemdir, ama neticesi çok zarar üreten bir ademi eylemdir. Mesela, bir insanı öldürmek çok basittir; tetiği çekmek ölüm için yeterlidir. Ama o tetiğin neticesinden hasıl olan ölümle, insan bedeninde çalışan sayısız hücre ve organlar, binlerce duygu ve hissiyatlar ve ona bağlı olarak koca bir alem çöküyor ve yok oluyor. Tetiğe tetik olan da insanın basit ve harici bir vücudu olmayan cüzi iradesidir. Yani şer ve kötülük mekanizmasının harekete geçmesi için insanın icat ve yaratmaya kabiliyeti olmayan iradesi tetik olabiliyor. İnsanın nefis ve şeytanı da bu şer mekanizmasının işlemesi ve hareket etmesinde gönüllü ve meyilli olduğu için, şerden hasıl olan bütün günah ve zulümlerin sorumluluğu insana ait olur.

Kur’an ayetleri günah ve küfür gibi basit ve önemsiz eylemlere değil, bu eylemlerin sonucunda oluşan büyük tahribat ve zararlara tehdit savuruyor ve cezalandırıyor. Şayet cinayet davasında işin azlığı ve eylemin önemsizliği öne çıkacak olmuş olsa idi, silahın tetiğini çekmek bir iki saniyelik iş olduğu için ceza da ona göre bir iki saat olmak lazım gelirdi. Halbuki cinayete ömür boyu hapis veriyorlar. Demek hukuk cinayetin işlenme keyfiyetine değil, bir insanın öldürülmesine bakıyor ve ona göre ceza veriyor.

Öyle ise Kur’an’ın kafirleri şiddetle ve ısrarla tehdit etmesi, edebiyat ve belagat açısından gayet mutabık ve güzel bir üslup oluyor, demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...