"Ve o evamir-i tanzifiyeyi yıldızlar, unsurlar, madenler, nebatlar dinledikleri gibi, bütün zerreler dahi dinliyorlar..." Yıldızlar, unsurlar, madenler, nebatlar ve zerrelerin, "tanzif emrini" nasıl dinlediklerini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evamir-i tanzifiye" terkip olarak "temizlik emirleri" anlamına geliyor. Tanzif fiili ise temizlik, paklık düzenlilik halidir. Evrende, atomdan galaksilere varana kadar her şey mükemmel bir düzen, temizlik ve paklık içindedir.

Denizler, karalar, hava ve uzay temiz ve pak ise, bunun sebebi Allah’ın Kuddüs isminin buralarda tecelli etmesindendir. Şayet Allah’ın Kuddüs ismi kainatta tecelli etmemiş olsa idi, insan bedenindeki temizlikten tut ta galaksilere varana kadar müthiş bir kirlilik ve pis ahval olacaktı ve yaşam mümkün olmayacaktı.

Yani kainatta insanın kanındaki hücrelerden ta uzaydaki galaksilere varana kadar muazzam bir nezafet ve temizlik eylemi görülüyor. Bu eylemin faili ve aktörü ise Kuddüs ismidir.

Kafamızı kaldırıp gök yüzüne baktığımızda şeffaf ve masmavi bir hava tabakası yıldızlarla süslenmiş bir tavan ve göze hoş gelmeyecek hiçbir kirlilik emaresi görülmüyor.

Denizin içinde milyonlarca canlı yaşamasına ve ölmesine rağmen, en ufak bir kirlilik leş ve tiksindirici bir durum göremiyoruz. Tanzif memurları olan köpek balıkları ve leş yiyici balıklar denizin temizlenmesinde istihdam ediliyorlar.

Uzayda işi bitmiş ve sönmüş gezegen ve meteorları yutan ve temizleyen kara deliklerin olması da Kuddüs isminin bir tecellisidir.

Aynı isim insanın bedeninde ve kanındaki hücrelerinde de tecelli ederek temizlik ve nezafeti temin ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Adem68474
Nebatlar ve zerreler bu evamiri tanzifiyeyi Nasıl gösteriyor izah edermisiniz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Bitkiler havayı temizler, yağmuru çekerek yağmurla yeryüzünün temizlenmesine vesile olur. Soluduğumuz hava ve üzerinde yaşadığımız toprak, çeşitli nedenlerle sürekli olarak kirlenir. Oysa tüm olumsuz çevre koşullarına rağmen yaşamamız için gerekli olan atmosfer ve toprak her zaman temizdir. Çünkü atmosfer ve toprağın doğal temizleyicileri vardır. Bitkiler, bu temizleyicilerden biridir.

Esir maddesinin direk temizliği konusunda bir bilgimiz bulunmuyor. Lakin esir maddesi her unsurun temel ham maddesi olduğu için hava, su, toprak ve bitkilerde ki görevleri ile dolaylı bir şekilde temizliğe hizmet ederler. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
HAKANN
soruda guzel cevapta guzel
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...