Block title
Block content

"Ve o haşr ü neşr içinde nihayet derecede karışık ve ihtilat içinde, nihayet derecede imtiyaz ve tefrik ile ihata-i ilmiyesini göster..." ihtilattan kasıt nedir? Biyoloji okuyan arkadaşa kabul ettiremiyoruz, zaten o çekirdeğin içinde o program var diyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İhtilat" kelime olarak karışık olma, karışıklık, iç içe girmek gibi anlamlara geliyor. Bu karışıklığın birçok yönleri var. Fiziki anlamda her şeyin iç içe olması, formül ve kuralların birbirine çok yakın olması. Zıt şeylerin birleşmesi hep bu ihtilat kavramı içindedir.

Mesela, hidrojen elementi sadece hidrojen atomlarından oluşur, renksiz, kokusuz, yanıcı bir gazdır. Oksijen elementi sadece oksijen atomlarından oluşur, renksiz, kokusuz, yakıcı bir gazdır.

Oksijen ve hidrojen atomlarından (elementlerinden) oluşan su, bir bileşiktir ve kendini oluşturan oksijen ve hidrojen elementlerinden farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Su, yanıcı ve yakıcı özellikte olmayan sıvı hâlde bir bileşiktir ve söndürücüdür.

Bütün bu harika işler ve imtiyaz ve tefrikler, elbette bir program dahilinde olmaktalar. Ama bu programı yazan bu işleri çekip çeviren İlahi ilim, irade ve kudreti görmemek ahmaklık olur. Tıpkı bir yazılımı kabul edip yazılım mühendisini kabul etmemek gibi. 

Yazılım mühendisi; bankacılık, otomotiv, telekomünikasyon vb. sektörler olmak üzere her alanda kullanılan bilgisayar sistemlerinin, yazılım tasarımını hazırlayan ve sisteme entegre edip uygulamasını yapan kişidir.

Yeryüzünde yaşayan her bir canlı ve biyolojik varlık, mükemmel bir yazılım ve harika bir programdır. Peki bu yazılım ve programın mühendisi kimdir? Kör sağır ve dilsiz tabiat mı serseri tesadüf mü? Yoksa sonsuz ilim irade ve kudret sahibi Allah mı?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Dokuzuncu Hakikat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1158 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...