"Ve o makine-i insaniyede yüzer âlet var. Herbirinin elemi ayrı, lezzeti ayrı, vazifesi ayrı, mükâfatı ayrıdır..." cümlelerini izah eder misiniz?  

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan fıtratına konulan her bir cihaz ve duygu, Allah’ın isim ve sıfatlarını tartıp tadacak kıvamdadır. İnsan bu cihaz ve duygular sayesinde, Allah’ın bütün isim ve sıfatlarını gözlemleyebiliyor. Aynı zamanda, bütün isim ve sıfatlar, manalarını ve nakışlarını insan mahiyetinde sergilemek ve göstermek istiyorlar. Bu yüzden insan cismani olarak, belki küçük olabilir ama; cihaz ve mahiyetçe kainat kadar geniş ve camidir.

Mesela; insandaki mide, Allah’ın Rezzak ismine baktığı gibi, Rezzak ismi de kendisini midenin ihtiyaçlar salonunda sergiliyor. Midenin ve dolayısı ile bedenin bin bir rızık ihtiyacına, Rezzak ismi milyonlarca rızık ile mukabele ediyor. İnsanın midesinin bu ihtiyaç dili, Rezzak ismini tartıp tadıyor. Midenin elemi açlık, lezzeti ise tokluktur.

İnsandaki tat alma aracı olan yüz gramlık dil, milyonlarca rızkın lezzet ve tadını kontrol edip, burada ihsan ve ikram manalarını görüp, Allah’ın Muhsin ve Kerim isimlerini, hem görür hem de gösterir. Dil için bu nimetleri tatmak lezzet, tatmamak ise elemdir.

Akıl bir cihazdır, kainat kitabını okumak ve katibine intikal etmek, hem marifeti hem de lezzetitir, küfür ve dalalet gözlüğü ile, bütün kainatı abes ve boş görmesi ise; aklın azabıdır. Kalp, latif bir cihazdır, lezzeti muhabbetullah, azabı ise mecazi aşklardır...

İşte, insana tevdi edilen bu cihazları, veriliş amacına uygun olarak kullanmamak azap ve isyandır; gayesi doğrultusunda kullanmak ise, hem ibadet hem de lezzettir. Sair cihazları da aynı ölçü içinde kıyas edebiliriz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
insana tevdi edilen bu cihazları, veriliş amacına uygun olarak kullanmamak azap ve isyandır; gayesi doğrultusunda kullanmak ise, hem ibadet, hem de lezzettir. Sair cihazları da aynı ölçü içinde kıyas edebiliriz. diyorsunuz.. Aklı,mideyi veriliş gayesinin zıddına kullanmak nasıl olur?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Akıl boş ve fesat işlerde çalışırsa veriliş amacının dışında kullanılmış olur. Mide haram şeyleri hazmederse alkol ve haram kazanç gibi maksadının dışında kullanılmış olur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...