"Ve önüne iki acip yol açılan, bir yolda zîhayatın en bedbahtı ve diğerinde en bahtiyarı..." Üstad Hazretleri insanın önünde iki yol olduğunu sair Risalelerde de sık sık zikrediyor. Bu iki yol konusunu biraz açıklar mısınız, neden üçüncü seçenek yok?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman küfür, hayır şer, iyi kötü, müspet menfi, yalan doğru, hak batıl, aydınlık karanlık, bütün bu zıt kavramlar, kainatın ve insanlığın en temel bir esası, en sağlam bir kanunu hükmündedir. Bu kavramların üçüncü bir ihtimali, üçüncü bir şubesi olamaz.

Mesela; insan ya iman dairesindedir ya da küfür dairesindedir; bunun ortası ve vasatı yoktur. Ben Allah’a biraz iman edeyim, biraz da inkar edeyim diye bir tavır, küfür ve inkar dairesine girmek demektir; üçüncü bir tavır demek değildir.

İman ve inkarın mertebe ve dereceleri bahsimizden hariçtir. Zira ister imanda olsun, ister inkarda olsun, kuvvet noktasından derece ve mertebeler vardır. Bunlar üçüncü bir yol anlamına gelmez. İki yolun mertebe ve aşamalarından ibarettir.

Hem Kur’an-ı Kerim'de hem de Risale-i Nurlarda ifade edilen iki yol kavramı, bu manayı ifade ediyor. İnsan önünde bu iki seçenekten başka bir seçenek yoktur. Bu görünüşte insanın dar bir alana sıkıştırılmış bir şekli gibi de dursa, hakikat öyle değildir. İmanın ve inkarın hadsiz makam ve mertebeleri, insanın hem hayırda, hem de şerde ne kadar terakki ve tedenni edebileceğini gösteriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Allah razı olsun.Selametle.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...