Block title
Block content

"Ve semavatın fezasında, tahribe ve mevte mazhar olan kürelerin ve peyklerin, belki yıldızların enkazları, başımızı ve diğer hayvanatın başlarını, belki Küre-i Arz'ın başını, belki dünyamızın başını kıracaklardı..." İzahı, nasıl temizlik yapılıyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah karayı akbaba, sırtlan, küçük kurtçuklar gibi yırtıcı hayvanlar ile temizliyor; denizleri köpek balığı, katil balina gibi yırtıcı ve leş yiyiciler ile tanzif ediyor. Elbette gök yüzünde işi bitmiş meteor ve gök taşlarını da kara delik gibi bir takım vesileler ile temizlemektedir.

Karadelik, teleskop veya radyo teleskop gibi hiçbir fiziki gözlem aletiyle varlığı keşfedilemeyen, ancak etrafında meydana getirdiği tesir ve değişikliklerle teşhis edilebilen, çekim gücü çok güçlü olduğu için ısı, ışık ve ses dahil her şeyi yutan, son derece yoğunlaşmış küçük bir uzay sahasıdır.(1) 

İnsanlık binlerce yıl dünyada yaşamasına rağmen, insanlığı tehdit edecek bir boyutta kafasına büyük bir uzay taşı ya da meteor düşmemiştir. Düşenler de ya boş arazilere ya da çöllere düşmüştür. Bu da her şeyin dizgini ve tasarrufunun Allah’ın elinde olduğunu, bize bu dünyada bu konforu Onun verdiğini gösteriyor.

(1) Bu tanım, "Türkçe Bilgi" web sayfasından alınmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...