"Ve semavatın fezasında, tahribe ve mevte mazhar olan kürelerin ve peyklerin, belki yıldızların enkazları, başımızı ve diğer hayvanatın başlarını, belki Küre-i Arz'ın başını, belki dünyamızın başını kıracaklardı..." İzahı, nasıl temizlik yapılıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah yeryüzünü; akbaba, sırtlan, kartal ve küçük kurtçuklar gibi yırtıcı hayvanlar ile temizliyor. Denizleri ise; köpek balığı, katil balina gibi yırtıcı ve leş yiyiciler ile tanzif ediyor. Elbette gökyüzünde işi bitmiş meteor ve göktaşlarını da kara delik gibi birtakım vesileler ile temizlemektedir.

Karadelik, teleskop veya radyo teleskop gibi hiçbir gözlem âletiyle varlığı keşfedilemeyen, ancak etrafında meydana getirdiği tesir ve değişikliklerle teşhis edilebilen, çekim gücü çok güçlü olduğu için ısı, ışık ve ses dâhil her şeyi yutan, son derece yoğunlaşmış küçük bir uzay sahasıdır. (“Türkçe Bilgi” web sayfası)

İnsanlık binlerce yıldır dünyada yaşamasına rağmen, hayatını tehdit edecek büyük bir uzay taşı ya da meteor düşmemiştir. Düşenler de ya boş arazilere ya da çöllere düşmüştür. Bu da her şeyin dizgininin ve tasarrufunun Allah’ın elinde olduğunu, güneş gibi gösteriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...