"Ve şükür etmemekliği, nimetleri tekzip ve inkâr suretinde gösterip..." Şükürsüzlüğün "inkar" ve "tekzib" olmasını açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şükür", nimetin arkasındaki eli görüp nimeti verene karşı minnet ve teşekkür etmektir. Önce nimeti vereni görüyor, yani doğruluyor sonra da minnet ile teşekkür ediyor.

"Şükürsüzlük" ise, hem nimetin arkasındaki eli görmezlikten gelmek -ki bu bir yönü ile inkar etmek anlamına gelir- hem de nimeti verene karşı nankörlük etmektir ve bunun içinde yalanlama da vardır.

"İnkar" ve "yalanlama" özü itibarı ile bir şeyi yok sayma ve doğrulamama anlamlarına geliyor. Şükürsüzlüğün merkezinde de nimetten istifade edip nimeti vereni yok sayma ve doğrulamama anlamı bulunuyor.

Çok sevdiğimiz bir dostumuz bizi ziyafete çağırsa ve türlü türlü ikramlarla bizi memnun etse; biz de iştahla o ziyafetten yiyip içsek, ama ziyafetten sonra dostumuza bir teşekkürü çok görüp onu görmezden gelerek kalkıp gitsek!.. Bu adabımuaşerete göre çok ayıp, çok terbiyesizce bir durum olarak görülür. Dostumuzu görmezden gelmemiz inkar, nimetlere karşı teşekkür etmemek de yapılan ikramları yalanlama anlamına gelir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Haciabee
Allah razı olsun peki risalede bu konuyu işleyen var mı
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Şükür Risalesini okuyabilirsiniz. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...