"Velayet-i Ahmediye" ile "Risalet-i Ahmediye" kavramlarını ve farklarını açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Velayet-i Ahmediye" Peygamber Efendimiz (asm)'in Allah’a olan yakınlığı iken, "Risalet-i Ahmediye" ise, Allah’ın Peygamber Efendimize (asm) olan yakınlığıdır. Allah’ın yakınlığı kulun yakınlığından daima üstündür.

"Velayet-i Ahmediye" Peygamber Efendimiz (asm)'in Allah’a olan ubudiyet ve kulluğu iken, "Risalet-i Ahmediye" ise, Allah’ın Peygamber Efendimiz (asm)'den razı olması ve onu kendine kul ve elçi saymasıdır.

"Velayet-i Ahmediye" Peygamber Efendimizin Allah’a olan kesp ve cehdi iken, "Risalet-i Ahmediye" ise, Allah’ın Peygamber Efendimize (asm) vehbi bir ihsan ve ikramıdır. Malum risalet kesp ile kazanılmaz, vehbi bir şekilde verilir.

"Velayet-i Ahmediye" Peygamber Efendimiz (asm)'in Allah’a, halk adına ve halkın temsili iken, "Risalet-i Ahmediye" ise, Peygamber Efendimiz (asm)'in Allah adına ve onu temsilen halka yönelimi ve tebliğidir. Yani Peygamberimiz (asm) risaleti ile halk içinde Allah’ı temsil ederken, velayeti ile de Allah katında da halkı temsil ediyor. Çift taraflı bir elçilik görevi ifa etmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...