Block title
Block content

"Velâyet yollarının ve tarikat şubelerinin en mühim esası, ihlâstır. Çünkü ihlâs ile hafî şirklerden halâs olur." Bu ifadeleri izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İhlas, her amelimizde ve her ibadetimizde Allah’ın razısını esas almak ve amel ve ibadetlerimizi başka şeylere alet etmemek demektir.

Başka bir tarif olarak ihlas, sırf Allah emretmiş olduğu için ibadet etmek manasına geliyor. Yani yapılan ibadet ve işlerde hiçbir karşılık ve menfaati, hakiki ve esas gaye etmeyerek, yalnız ve yalnız Allah rızasını esas maksat ve gaye edinmek demektir. Riyakârlıktan ve gösterişten uzak olmak anlamına da geliyor.

İhlasın zıddı olan riya ve gösteriş ise, hadislerde gizli bir şirk olarak nitelendirilmiştir. Dolayısı ile ihlası hayatımıza esas yaptığımızda, bu tarz gizli şirklerden de korunmuş oluyoruz. Kalbi sadece ve sadece Allah’a müteveccih olmuş bir insan tam ihlas içindedir demektir. Dolayısı ile de şirkten halas etmiş olur.

Kalbinde riya ve gösteriş olan birisinin velayete ulaşması mümkün değildir. Çünkü velayet demek Allah'ın dostu olmak anlamında olduğundan, Allah'tan başka kimseye iltifat edilmemeli ki, veli olunabilsin. Allah'tan başkalarına iltifat edenler, gizli şirk içerisinde olur. Gizli şirkte olanlar ise veli olamazlar. Bu yüzden tarikatta ilk ve en önemli esas, riyadan korunmak ve ihlasa girmek olarak belirlenmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 1.667
Word indir Pdf indir
Paylaş

BENZER SORULAR

Yükleniyor...