Block title
Block content

"Velâyet yollarının ve tarikat şubelerinin en mühim esası, ihlâstır. Çünkü ihlâs ile hafî şirklerden halâs olur." Bu ifadeleri izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İhlas, her amelimizde ve her ibadetimizde Allah’ın razısını esas almak ve amel ve ibadetlerimizi başka şeylere alet etmemek demektir. 

Başka bir tarif olarak ihlas, sırf Allah emretmiş olduğu için ibadet etmek manasına geliyor. Yani yapılan ibadet ve işlerde hiçbir karşılık ve menfaati, hakiki ve esas gaye etmeyerek yalnız ve yalnız Allah rızasını esas maksat ve gaye edinmek demektir. Riyakârlıktan ve gösterişten uzak olmak anlamına da geliyor.

İhlasın zıddı olan riya ve gösteriş hadislerde gizli bir şirk olarak nitelendirilmiştir. Dolayısı ile ihlası hayatımıza esas yaptığımızda bu tarz gizli şirklerden de korunmuş oluyoruz. Kalbi sadece ve sadece Allah’a müteveccih olmuş bir insan tam ihlas içindedir demektir. Dolayısı ile de şirkten halas etmiş olur.

Kalbinde riya ve gösteriş olan birisinin velayete ulaşması mümkün değildir. Bu yüzden tarikatta ilk ve en önemli esas riyadan korunmak ve ihlasa girmek olarak belirlenmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Dokuzuncu Kısım | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1371 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...