“Vema erselnake illa Rahmeten lil alemin” ayetinin, Peygamber Efendimize işaret etmediğini iddia edenler var; bu konuda ne diyebiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ebcet hesabı, Kur’an’ı anlamakta tek vasıta ve tek ölçü değildir. Ebcet hesabı, sadece bir vasıta, bir araç hükmündedir; ancak genel kaideler ve manevi uygunluk ile örtüşürse, bir değer taşır. Yoksa ebcet hesabını tek başına alıp, bir ölçü ve mizana tabi kılmadan, mana çıkarmaya çalışmak doğru yaklaşım değildir.

Ebcet hesabının doğru ve bir değer taşıması; anacak manevi uygunluğunun olması ile mümkündür. Mesela; adı Musa olan sıradan ve basit bir adam, isminin Kur’an’da çok geçmesini de fırsat bilerek, kendine sayısal bir değer atfetse, sayısal değer ile ismin sahibi arasında manevi bir uyumsuzluk, bir münasebetsizlik oluşur. Bu yüzden ismin sahibinin de manevi açıdan o sayısal değere denk olması gerekir. Yoksa manevi açıdan hiçbir değer taşımayan sıradan bir adam, sırf ebcet değerlerine dayanarak kendine bir değer atfetse komik duruma düşer.

İşte Kur’an-ı Kerim’de, Alemlere rahmet olabilecek şahsın manevi değer olarak bu kavrama karşılık ve denk olması gerekir. Yoksa sırf ebcet değerlerini esas alarak bu ayeti sıradan bir adama tatbik etsek, çok komik bir durum olur. Hazreti Peygamber (asm)'in manevi azamet ve değeri öyle bir büyüklüktedir ki, ayetin kapsam ve manasını kendisine cezp edip çekiyor. Bu ayetin manasına, O’ndan daha layık birisinin olmadığını açıkça ilan ediyor.

Kur’an ayetlerinin hepsini ebcet ve cifr hesabı ile yorumlamaya kalkışmak doğru bir yaklaşım değildir. Ebcet ve cifr, sadece araç ve vasıta bir ilimdir, yeri gelince değer taşıyan bir ölçüdür. Yoksa Kur’an ayetlerini tamamen ebcet hesapları üzerine bina etmek, hastalıklı bir bakış açısı olur, diğer ilimleri hafife almak olur.

Üstad çok az yerlerde, ebcet ve cifr ilmine müracaat etmiştir. Sanki, Risale-i Nurlar baştan sona kadar ebcet ve cifr ilmi ile yazılmış gibi göstermek hakikate bir zulümdür.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Ebcedi delil kabul eden tefsir, fıkıh, hadis alimleri var mıdır? Bu hesap Peygamberimiz zamanında kullanılmış mıdır?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
Soruda ebced sorulmamış.. Cevap ile sorunun bağlantısını kavrayamadım.. Açıklarsanız sevinirim.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bu ayetin ebcet değeri de Peygamberimize işaret ediyor sözüne itiraz ediliyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...