Block title
Block content

Vesveseye ilgisiz kalınca geçer diyorsunuz. İlgisiz kalınca da sanki onu kabul ediyormuş hissine kapılır gibi oluyorum. Onun için de vesveseye karşı konuşarak ve çürütecek örnekler bularak cevap veriyorum. Bu durumu açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Vesvese düşmanına karşı en güzel silah ilim ve irfandır. Yani vesvese ettiğin şeyin içyüzünü bilmek ve o konuya etraflıca vakıf olmak, vesvesenin halli için kafidir. Bu yüzden korkmadan telaş etmeden vesvese gelen noktaları talim ve tedkiki yoluna gidilmelidir. Vesvese ilim ve irfanın  teşvikçisidir.

Üstad Hazretleri bu noktaya şu şekilde işaret ediyor:

"EY MARAZ-I VESVESE İLE MÜPTELÂ! Biliyor musun, vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer; ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür; küçük görsen küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder; havf etmezsen hafif olur, mahfî kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir; mahiyetini bilsen, onu tanısan, gider."

"Öyleyse, şu musibetli vesvesenin aksâm-ı kesiresinden kesîrü'l-vuku olan yalnız Beş Vechini beyan edeceğim; belki sana ve bana şifa olur. Zira şu vesvese öyle bir şeydir ki, cehil onu davet eder, ilim onu tard eder. Tanımazsan gelir, tanısan gider."(1)

İlgisiz kalmak size netice vermiyor ise ilim yolu ile vesveseyi tard edebilirisiniz. Zira herkesin mizacı bir olmayabilir. 

(1) bk. Sözler, Yirmi Birinci Söz, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)

Hocam Üstad Hazretleri ile ilgili olsun Risalelerle ilgili olsun. Onlara karşı haşa tenkit gibi gelen vesveseleri izale etmek için uğraşmakta faydalı mıdır? Yoksa sadakatsizlik mi olur? Mesela namazda Üstadın Barla Lahikasında geçen 'aldattım' dediği ifadesinin latife olduğu hakikatını bilmediğim için sürekli vesvese geliyordu bende sitenize girip hakikatini anladım. Bu sadakatsizlik olur mu peki yoksa güzel bir şey midir? Teşekkür ediyorum.

Değerli Kardeşimiz; konudan ziyade durum önemlidir burada. Vesvese hangi konuda gelirse gelsin, ilgisiz kalmak çare vermiyorsa, onu ilim ile yenmeye gayret etmeliyiz. Dolayısıyla bu durum sadakatsizlik olmaz, araştırmaya sevk eder, ilim ile tard etmeye vesile olur. Selam ve dua ile...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
Fussılet Suresi 36. Ayet Bismillahirrahmanirrahim Şeytandan sana bir vesvese geldiğinde Allah'a sığın. Şüphesiz ki O herşeyi hakkıyla işiten, herşeyi hakkıyla bilendir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
Mü'minûn Sûresi: 97-98. Ayetler Bismillahirrahmanirrahim Ey Rabbim, şeytanların vesveselerinden Sana sığınırım. • Onların yanımda bulunmalarından da, yâ Rabbi, Sana sığınırım.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...