"Veyl o zevc ve zevceye ki, birbirini ateşe atmakta yardım eder. Yani, medeniyet fantaziyelerine birbirini teşvik eder." Bu ifadeleri izah eder misiniz; "medeniyet fantaziyeleri"ni nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Medeniyet fantaziyeleri; Batı medeniyetinin insanlık önüne sürmüş olduğu günah ve haramların tamamına denir. Helal olmayan her şey fantezi kapsamına girer.

Günümüzde nefis ve hevayı coşturan ve Allah’ı unutturan bütün eğlence ve haram zevkler medeniyet fantaziyeleri dahilindedir. Bunlara örnek; sinema, dans, tüketim çılgınlığı, tiyatro, moda, magazin, bazı gaflete sebep olan sporlar, cinselliği öne çıkaran neşriyatlar, içki ve kumarın türleri, nefis ve şehveti uyandıran müzikler, batının ahlaksız yaşam tarzları vs...

Bunlardan bazıları mutlak haram değildirler, ama kullanıldığı amaca göre hüküm alırlar. Mesela, neşriyatlar ve sinema haram işlerde haram helal işlerde helal hükmünü alırlar.

Karı koca bu haramlarda biribirine teşvikçi ve örnek oluyorlar ise, ikisine de yazık, sonları ateştir.
* * *
Fantezi
, sözlük anlamı olarak; sonsuz, sınırsız hayal; değişik heves, değişik beğeni, değişik düşünüş; süslü ve türü değişik olan anlamlarına gelmektedir.(bk. TDK)

Burada, medeniyetin caziplikleri kasedilmiştir. Modayı takip etmek, eğlence yerlerine gitmek, meşru, gayrimeşru demeden, her zevk ve lezzeti yaşamaya çalışmak şeklindeki nefse hitap eden ve dünyayı esas alan her şey bu kapsama girer.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

nurefşansueda
editör abilerimizden ALLAH yüzbinler defa razı olsun bizi aydınlattığınız için.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...