Her şey "Bismillah" der!

Birinci Söz'ün Devamı
Başta demiştik: Bütün mevcudat lisan-ı hâl ile "Bismillâh" der. Öyle mi?
Evet. Nasıl ki, görsen, bir tek adam geldi, bütün şehir ahalisini cebren bir yere sevk etti ve cebren işlerde çalıştırdı. Yakînen bilirsin, o adam kendi namıyla, kendi kuvvetiyle hareket etmiyor. Belki o bir askerdir, devlet namına hareket eder, bir padişah kuvvetine istinad eder.
Öyle de, herşey Cenâb-ı Hakkın namına hareket eder ki, zerrecikler gibi tohumlar, çekirdekler, başlarında koca ağaçları taşıyor, dağ gibi yükleri kaldırıyorlar. Demek herbir ağaç "Bismillâh" der; hazine-i rahmet meyvelerinden ellerini dolduruyor, bizlere tablacılık ediyor.
Herbir bostan "Bismillâh" der, matbaha-i kudretten bir kazan olur ki, çeşit çeşit pek çok muhtelif leziz taamlar, içinde beraber pişiriliyor...
Açıklayan: Dr. Ahmet Çolak
İndirme Linkleri
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Zeynep ünlü

Hayırlı akşamlar sorularla risale ekibi sitenizi beğenerek takip ediyorum verdiğiniz hizmetten dolayı Allah razı olsun. Aynı zamanda Nur penceresi sayfasını da takip ediyordum orada risale-i nur'a şahıslara veya konulara göre sıralama yapılabiliyordu. Fakat bu son girişimde belli bir yerden sonra sorularla risale sayfasına birleşiyor nur penceresi sayfası. Eskisi gibi listelenmiş olarak aradığımı bulamıyorum sayfa düzeni çok değişmiş 2 sayfa birleştirildi mi yoksa benim başka bir adresten giriş yapmam mı gerekiyor Nur penceresinin eski versiyonuna ulaşmak için. Lütfen bu konuda beni bilgilendirir misiniz

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (m.ali)

Değerli Kardeşimiz; Allah cümlemizden razı olsun.

Evet tüm risale eksenli sitelerimizi, Sorularlarisale çatısı altında birleştiriyoruz. Birkaç ufak eksiklik şu aşamada olabiliyor. Bunları bize bildirirseniz çözme gayretinde olacağız inşallah. Şu anda burada da "Risale-i Nur Dersleri" üst kategorisinde; şahıs, konu ve risalelere göre sıralama vardır.

Selam ve dua ile...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...