Block title
Block content

Mesnevî-i Nuriye, Lem'alar; Ders 11

 

"Ve keza, sath-ı arz sahifesinde kusursuz, noksansız, sehivsiz, kemâl-i intizamla üç yüz binden fazla risaleleri yazmak, öyle bir Zâtın sikke-i mahsusasıdır ki, herşeyin içyüzü, herşeyin kilidi onun elindedir. Ve hiçbirşey onun teveccühünü başkasından çevirip kendisine hasredemez.

Hülâsa: Sath-ı arzda, altı ay zarfında, beşerin haşrini temsil eden o sayısız haşir ve neşirlerde görünen rububiyetin o tasarruf-u azîminde pek yüksek, büyük ve ince nakışlı bir hâtemi vardır. Mahlûkatın icadında görünen şu intizamlar, suhuletler, sür’atler, imtiyazlar hep o hâtemin parıltısından meydana geliyorlar. Evet, her bahar mevsiminde pek hakîmâne, basîrâne, kerîmâne faaliyetler başlar ve harikulâde san’atlar yapılır. Ve bütün bu ameliyat, kemâl-i sür’atle, suhuletle, muntazaman cereyan etmekte olduğu görünür.

İşte, bu harikulâde faaliyetler öyle bir Zâtın hâtemidir ki, hiçbir mekânda olmadığı halde, her mekânda ilim ve kudretiyle hâzır ve nâzırdır."

Okunan Yer: Mesnevi-i Nuriye | Lem'alar
Açıklayan: Sinan Yılmaz

Paylaş

Yorumlar

nurettin
sinan hocam ALLAH sizden ve emeği geçen herkeste arzı olsun gene mükemmel bir ders dinledik .çooooook istifade ettik . diyecek kelime bulamıyorum ALLAH ilminizi artırsın .mekanınız cenneti firdevss olsun inşaallah ...amin. rabimiz bu ilmi bizede nasip etsin.. dua edin bizlere inşaaallah.. ALLAH a emanet oln..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...