"Vücutta atâlet yok; işsiz adam, vücutta adem hesabına işler..." Mesela bazı kişiler şer işlerde, kötü işlerde çok hareketliler; biraz durgun, sakin, yavaş olsalar daha az ziyana girerler. Bu kısmı biraz açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Vücutta atâlet yok; işsiz adam, vücutta adem hesabına işler"

"En bedbaht, sıkıntılı, muztarip işsiz olan adamdır. Zira ki atâlet, vücut içinde adem, hayat içinde mevttir. Sa'y ise, vücudun hayatı, hem hayatın yakzasıdır elbet."(1)

Atalet, durağanlık, tembellik, durgunluk gibi şeyler potansiyel şekilde duran makam ve nimetlere ulaşamamak anlamına gelir. Mesela, okumayıp tembellik gösteren birisi vali olma imkanını kaybeder ve valilik makamı ile elde edeceği birçok nimeti de kaybetmiş olur.

İşe giden adam para kazanır, kazandığı para ile birçok nimete kavuşur. İşsiz tembel adam ise, bunlardan mahrum kalır; örnekleri çoğaltabiliriz. Yani insan çalışma ve aksiyon sayesinde nimetlere ve makamlara ulaşabilirken, çalışmayan ve duran adam hiçbir nimete hiçbir makama erişemez, bu da bir çeşit şer sayılır.

Haram, kötü ve şer işlerde aksiyoner olmak farklı bir durumdur. Bu tip insanlar her ne kadar bu dünya hayatında şerde hareket etmesinin belli bir neticesini elde etmiş olsa bile, sonsuz hayatta mutlak hüsran ve zarar içinde olacaklar.

Mesela, faizcilikte çok aktif olan bir adam, bu dünya hayatında belli bir kazanım elde eder, yani haram para ile zengin olabilir, ama ahirette bu tam bir sükut tam bir hüsran tam bir sonuçsuzluk olacaktır.

Oysa insan hayırda hareket ve aksiyon içinde, şerde ise durağan ve sükut içinde olmalıdır.

(1) bk. Sözler, Lemeat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...