"Vücutta atâlet yok; işsiz adam, vücutta adem hesabına işler..." Mesela bazı kişiler şer işlerde, kötü işlerde çok hareketliler; biraz durgun, sakin, yavaş olsalar daha az ziyana girerler. Bu kısmı biraz açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Vücutta atâlet yok; işsiz adam, vücutta adem hesabına işler"

"En bedbaht, sıkıntılı, muztarip işsiz olan adamdır. Zira ki atâlet, vücut içinde adem, hayat içinde mevttir. Sa'y ise, vücudun hayatı, hem hayatın yakzasıdır elbet."(1)

Atalet, tembellik, miskinlik ve durgunluk gibi şeyler, yüksek makamlara ve nimetlere ulaşmaya manidir.

Bir işte çalışan veya ticaret yapan kişi para kazanır ve birçok nimetlerden istifade eder. İşsiz ve tembel adam ise, bunlardan mahrum kalır. Misalleri çoğaltabiliriz. İnsan çalışma ve gayretle, azim ve fedekârlıkla nimetlere ve makamlara ulaşabilirken, tembel tembel oturan, gayret etmeyen insan hiçbir nimete ve hiçbir makama erişemez; bu da bir çeşit şer sayılır.

Kötü ve şer işlerde gayretli olmak ve çok çalışmak farklı bir durumdur. Bu tip insanlar faiz, kumar, ihtikâr gibi meşru olmayan bazı işlerde muvaffak olup zengin olsalar da âhiret hayatlarını mahvettikleri için ebedî olarak hüsrana uğrayacaklardır.

İnsan dünyanın fani işlerinde boğulmamalı, gayrimeşru yollara tevessül etmemeli, hayırlı işlerin peşinden koşmalı ve ebedî saadet için çalışmalıdır.

1) bk. Sözler, Lemeat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...