Block title
Block content

"Vur asânı taşa", "Ey ateş, serin ve selâmetli ol." Bu iki ayet-i kerimenin Birinci Söz'e girmesinin hikmeti ne olabilir? İkisi de peygamber mucizesini anlatıyor.

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Birinci Söz'ün ana konusu, Allah’ın ismi ile hareket eden her şey , önündeki zorluklara ve engellere rağmen, amaç ve vazifesine ulaşır. Her şeyin arka cephesinde onun kudret eli hükmediyor. Her şeyin dizgini ve tedbiri onun kudret elindedir. O dilediği zaman kanunlar ve kurallar susar, onun hükmü geçer. Bu manaları bütün kainat hal dili izah ediyor. Nazik ve nazenin bir otun kökü sert kayaya rast geldiği zaman, "Allah’ın adı ile geldim." der ve o taş ikiye şak olur, ona yol  verir. Taşı ikiye bölen, otun o zayıf kökü değil, Allah’ın kudretidir. İşte otun kökü manen "bismillah" deyip yoluna devam ediyor.

Hazreti Musa (as)’a taştan suyu çıkaran asa değil, asa arkasındaki Allah’ın kudret elidir. Hazreti İbrahim (as)’ı ateşin yakmaması, yine onun kudret ve emri iledir. Yani her şey manen "bismillah" diyerek hareket eder. Hazreti Musa (as) "bismillah" demese, yani onun ismi ile hareket etmese idi, o taştan su çıkarmaya güç yetiremezdi. Hazreti İbrahim (as) "Allah" demese idi, ateş onu cayır cayır yakardı. Otun o zayıf kökü "bismillah" demese idi, o sert kayayı delip geçemezdi. İncir çekirdeği "bismillah" demese idi, o koca incir ağacının ağır yükünü belinde taşıyamazdı vs.

İşte Birinci Söze'de her şeyin manen "bismillah" deyip, Allah adına hareket etmesine  ayetten iki misal getiriliyor. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...