"وَالْعَصْرِ işaretinde Risale-i Nur’a bir îma bulunması remziyle, bu âyet dahi remzen bin üç yüz altmış Rûmî tarihi olan bu senede münafıklar ve küfre düşenler Risale-i Nur’a ilişecekler, fakat hasâret ederler." Bu hesapta 1360 tarihini bulamıyorum?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad burada yalnız "وَ الْعَصْرِ" ayetini kastetmiştir. Çünkü bu, tek başına bir ayettir. "وَالْعَصْرِ işaretinde..." ifadesi de bunu göstermektedir. Üstad bunun ebced hesabını biraz hususi bir işaret çerçevesinde yapmıştır. "وَ الْعَصْرِ işaretinde Risale-i Nur'a bir îma bulunması remziyle..." ifadesinden bunu anlıyoruz.

Yani, "asır" kasemi, her asra baktığı gibi, Risale-i Nur asrı olan bu asra da bakar. Belki iman-küfür mücadelesinde en şiddetli bir asır olduğu için, buna daha fazla remzen bakar. Madem bu asırda Risale-i Nur Kur’an’ın bu remzine masadaktır, o halde iman ve küfür muvazenesinin yapıldığı bu surede Risale-i Nur’a da işareti vardır.

Buna göre, "الْعَصْرِ" kelimesinin kök harflerinden Ayin=70, Sad=90, Ra=200, toplam 360 eder. El takısının elifi de elfun (bin) sayılır ki, toplam 1360 olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...