"Ya Rab zarar bana dokundu, lisanen zikrime ve kalben ubudiyetime halel veriyor." cümlesini açar mısınız? Maddi bir mahiyette olan kurtçuklar nasıl kalbe -manevi olan ubudiyete- zarar verebiliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın maddi yapısı ile manevi yapısı iç içe çalışan ve bir biri ile irtibatlı bir özelliktedir. Beden ıstıraplar içinde iken, kalp ve ruhun ona kayıtsız kalması düşünülemez. Birisi yaralı iken, ister istemez diğeri de ondan etkileniyor. Bu yüzden her iki cephenin sıhhat ve afiyeti, huzuru temin eder.

Burada elbette Hz. Eyyûb (as)’ın şikayeti tensel değildir. Yani cismani saadeti temin etmek için yapılmış bir şikayet değil, hastalığın huzur üstündeki baskısından gelen bir şikayettir.

Huzur, insanın sürekli olarak Allah ile olan irtibat ve münasebetidir ki, bu da ibadet ve zikir ile mümkündür. İbadet ve zikrin çok aksamı vardır. Bir kısmı beden ile bir kısmı mal ile bir kısmı ruh ve kalp iledir. İşte bütün bu kısımların huzuru ve keyfiyeti başka başkadır, ama birbirinden de kopuk değildir. Mesela beden ibadeti terk etse, kalp bundan rahatsızlık duyar.

İnsan ne kadar metanet sahibi de olsa aciz ve fakirdir, musibet karşısında tahammülü azdır. Şiddetli musibet, bir zaman sonra kalbi kendi ile meşgul etmeye başlar. Bu da huzura ve zikre bir engel teşkil ettiği için, Hz. Eyyûb (as) Allah’tan bu halin kalkmasını niyaz etmiş. Burada beden ile kalp arasındaki şiddetli münasebeti temsilen kalp denilmiştir.

Özet olarak, Hz. Eyyûb (as) bedeninin kalbini meşgul etmesinden endişelendiği için, duaya mecbur olmuş. Bu halini de “kalbime ilişti” ifadesi ile beliğane ifade etmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hilaliyeli_hb
Allah razı olsun. Ben de bu mana da düşünüyordum ama başka bir vechi de olabilir mi? diye sormuştum... cok guzel izah edılmiş tskr edrm.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
zealot
ne kadar güzel cevap vermişsiniz. tşk ederim. risaleler hakikaten harikulade kitaplar
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...