Block title
Block content

"Yâ Rahman! Yâ Hannan! Yâ Mennan! Yâ Deyyan! Beni çirkin günahlarımın arkadaşlıklarından kurtar, yerimi genişlettir." Burada hassaten bu dört ismin seçilmesinin hikmeti ne olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Rahman: Bütün yaratıklara rızıklarını veren, her an bütün mahlukat hakkında hayır ve rahmet irade buyuran, bütün mahlukatına sayısız nimetler veren Allah demektir. Şefkati herkesi kapsayan anlamına da geliyor. Biz de hayatımızda şefkatli olur, insanları affetme ve onlara lütfetme hususunda hassas olursak, bu isme mazhar olmuş oluruz.

Hannan: Rahmetlerin en lâtif cilvesini gösteren, Rahman ve Rahîm olan ve çok merhametli olan Allah demektir. Bu isimde şefkatin daha ince ve latif manası hükmediyor. Müşfik olabiliriz, ama latif ve nazik olmak ayrı bir şeydir.

Mennan: İhsanı bol, çok çok ihsan eden, en çok nimet veren Allah demek. Biz de hayatımızda ihsan eder, eli açık olursak bu isme mazhar olmuş oluruz.

Deyyan: Herkesin hesabını ve hakkını en iyi bilen ve veren Hâk Teâla demektir. Ölmeden nefsimizi sığaya çekersek, bu ismin manasını üzerimizde göstermiş oluruz. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...