"Yâ Rahman! Yâ Hannan! Yâ Mennan! Yâ Deyyan! Beni çirkin günahlarımın arkadaşlıklarından kurtar, yerimi genişlettir." Burada hassaten bu dört ismin seçilmesinin hikmeti ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Rahman: Mü’min-kâfir, günahkâr- müttaki, asi-muti ayırmaksızın bütün mahlûkata merhametle muamele eden, rızıklarını veren, bütün yaratılmışlar hakkında hayır ve rahmet irade buyuran, her türlü iyilikleri ihsan eden demektir. Şefkati her şeyi ihata eden manasına da gelmektedir. Biz de hayatımızda şefkatli olur, insanları affetme ve onlara yardım etme hususunda hassas olursak, bu isme mazhar olmuş oluruz.

Hannan: Rahmetinin en lâtif cilvesini gösteren, Rahman, Rahîm ve çok merhametli olan demektir. Bu isimde şefkatin daha ince ve latif manası hükmediyor.

Mennan: Çok çok ihsan eden, en çok nimet veren demektir. Biz de cömert olur ve ihsan edersek bu isme mazhar olmuş oluruz.

Deyyan: Herkesin hesabını ve hakkını en iyi bilen ve veren demektir. Ölmeden nefsimizi hesaba çekersek, bu ismin manasını üzerimizde göstermiş oluruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...