Yağmurun "Harareti, yani yaşamak ateşinin şiddetini tâdil etmesi” ne demektir? “Yaşamak ateşinin şiddeti” ne anlama geliyor?

Soru Detayı

7. Şua'da Üstad yağmuru anlatırken "harareti (yaşamak ateşinin şiddetini) ta'dil eder..." diyor. Yaşamak ateşinin şiddeti ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bitkiler olsun hayvanlar olsun insanlar olsun, susuz bir hayat mümkün değildir. Bütün canlılar yaşayabilmek için hava, su, toprak ve ateş gibi unsurlara muhtaçtır. Özellikle su hayatın her yerinde ve her alanında çok gerekli bir nimettir.

Mide susuzluk harareti ile yanarken, bu harareti ancak yağmur yani su söndürebilir. Toprak ve bitkiler sıcağın harareti ile kavrulmaya başladıklarında, bu harareti ancak yağmur dindirebilir.

İnsanın vücudunun dörtte üçü su, dünyanın dörtçe üçü yine su, hayat su etrafında teşekkül ediyor; şehirler, kasabalar su bölgelerinde kuruluyor, hayvanlar yaşayabilmek için sürekli su kaynaklarını arıyor vesaire. Demek su ve onun en büyük kaynağı olan yağmur, hayat için yaşam için en gerekli en lüzumlu en değerli bir nimet oluyor.

Üstadımız da bu gerçeği "Harareti, yani yaşamak ateşinin şiddetini tâdil eder." ifadesi ile özetliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...