"Yahut اَنْ يَضْرِبَ ile paranın darbına ima edilmiştir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Yahut ﴾ اَنْ يَضْرِبَ ﴿ ile paranın darbına ima edilmiştir. Yani, temsillerin darbı ve darb-ı meseller, sikkenin darbı kadar kelâma kıymet veriyor. Yani, nasıl ki sikke, gümüş ve altına kıymet veriyor; darb-ı meseller de kelâmlara o nisbette kıymet ve itibar veriyor. Ve bu işaretle, vehimleri def etmek için temsillerin güzel bir vasıta olduklarına ve temsillerin bid’a olmayıp belâgat sahasında işlek ve güzel bir cadde olduğuna îma edilmiştir. Evet, durub-u emsâl, malûm kaidelerdendir."(1)

Paranın değeri, üzerinde basılmış olan devletin resmi simgesinden dolayıdır. Üzerinde devletin mührü ve sikkesi olmayan paranın hiçbir değeri ve kıymeti yoktur. Bununla beraber sikkenin sahibi olan devletlerin farklı güç ve itibarda olması da sikke basılan madene kıymet vermektedir.

Temsil, darbımeseller de aynı şekilde konuşma ve sohbetlere paranın üzerindeki devletin sikkesi gibi bir değer ve güç katıyor. Paranın üstündeki devlet mührünü kaldırmak nasıl parayı değersiz hale getiriyor ise, temsil ve darbımeselleri sohbet ve kelamlardan kaldırmak da aynı şekilde kelamın değer ve gücünü zayıflatıyor.

Bu yüzden Kur’an da temsil getirmeye çok büyük bir önem vererek, temsili belâgat sahasında işlek ve güzel bir cadde haline dönüştürmüştür.

Kitapla anlatılmayacak bir manayı bazen bir atasözü bir deyim bir darbımesel ile anlatmak mümkün olabiliyor. Örneğin bir hadiseden canı yanan birisinin duygu durumunu en güzel “Ateş düştüğü yeri yakar.” deyimi ile ifade edebiliyoruz.

Temsil ve deyimler bu anlamda kelam ve sohbetin mührü, sikkesi niteliğindedir. Paranın üstündeki sikke ve mühür nasıl parayı değerli yapıyor ise, temsil ve deyimler de konuşma ve sohbetleri o denli değerli ve veciz kılıyor.

(1) bk. İşaratü'l-İ'caz, Bakara Suresi, 26-27. Ayetlerin Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mts_31

Allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...