"Yani, gösterir ki, şu lezzetli rızık ve nimet, kısa ve muvakkat bir lezzet-i zâhiriyesiyle beraber, daimî, hakikî, hadsiz bir lezzeti ve zevki taşıyan iltifat-ı Rahmânîyi şükürle kazandırır..." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Rızık ve nimetin biri zahiri diğeri manevi olmak üzere iki lezzeti bulunuyor. Zahiri lezzet damak tadı da diyebileceğimiz bir iki dakika alınan keyif ve lezzetlere deniliyor ki bu lezzet anlık ve fanidir.

Bir de rızık ve nimetin manevi lezzeti var ki, buna iltifat-ı Rahmânî denilmektedir. Yani o nimeti seni seven, seni düşünen ve sana merhamet eden bir Allah veriyor ve sana bu nimet ile iltifat ediyor manasıdır. Yani nimet içinde nimeti vereni görmek ve hissetmek insana ikinci bir lezzet veriyor.

Hatta bu manevi lezzet zahiri lezzet gibi anlık ve geçici de değildir. Bu manevi lezzet ebedi ve daimidir, çünkü bu manayı düşünmek ibadetin özü olan şükür oluyor. Şükür ise cennette ebedi bir nimete dönüşüyor.

İnsan dünya hayatında tatmış olduğu her bir nimet ve rızık içinde Rahmani iltifatı görüp manevi bir şükür haline gelse, kıymettar ve zengin bir hazine-i câmia kazanır. Yok sadece zahiri lezzeti tadıp manevi iltifatı görmese yani şükür haline girmez ise, nihayet derecede sukut eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Allah korusun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...