Block title
Block content

"Yarı ömrünü, yarı malını versen, Kamerden ve Müşteriden biri gelir, Kamerde ve Müşteride ne var, ne yok, ahvâlini sana haber verecek..." Bu kısma birileri itiraz edip, "Kimse böyle gereksiz şeyler için ömrünün ve malının yarısını vermez." dedi, izahı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Astronotlar aya gidip orada inceleme yapmak adına, büyük risklere girip büyük masraflar ederek uzay mekiğine binebiliyor ve bazen de kazada ölebiliyorlar. Bu da insandaki araştırma ve merak duygunun ne kadar güçlü ve kuvvetli olduğunu gösteriyor.

Mesela, bir uzay mekiğinin maliyeti 2.200.000.000 dolar ve dünyaya geri döndüğünde büyük bir çoğunluğu kullanılamıyor. Ayrıca uzay mekiklerinde kaza durumunda personeli kurtaracak hiçbir tahliye sistemi yoktur.

Yılanları inceleyen bilim adamları zehirli yılanlar tarafından sokuluyor, hatta bazen ölüyorlar, ama yine de incelemeden vazgeçmiyorlar. O kadar çok örnekler var ki Üstadımızın bu tespiti gayet yerinde ve makul bir tespittir.

Ayrıca buradaki "Kamer ve Müşteri" misal olarak kullanılıyor. Bu ifadeyi, "birisi, senin başına neler geleceğini, senin ilgi alanında nelerin olup bittiğini ve nelerin olup biteceğini haber verse" şeklinde anlamak lazım...

Bilimden haberi olmayan bir adam için bu kadar riske girmek, bu kadar masraflar etmek elbette abestir. Bu yüzde biz bu tip adamları nazar-ı dikkate almıyoruz. Çünkü bu tarz insanlar için yemek ve yaşamaktan başka her şey anlamsız ve gereksizdir... 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Onuncu Reşha | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1067 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...