Block title
Block content

Yatılı kalınmayan bir bayan medresesinde; şehir dışından gelen bir aileyi misafir olarak ağırlamak uygun mu? Bazı kardeşlerimizin bundan dolayı küsüp, derslere gelmeyi bırakmaları doğru olur mu?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ablalarımızın tutumu açısından:

Bir şekilde buna müsaade edilmişse -ki bizce sakıncası yoktur- bundan gücenip, dersleri bırakacak kadar alınmak doğru değildir. Böyle küçük bir meseleden dolayı dersleri bırakmak; bir Nur talebesine asla yakışmaz. Halk arasında şöyle bir deyim vardır: Pireye kızıp yorgan yakmak!..

Kendimizi, misafir gelen ailenin yerine koyalım. Faraza başka bir şehirde birkaç günlük bir işiniz var ve otelde kalmak istemiyorsunuz. Yatılı kalınmayan bir bayan dersanesi var ve eşinizle birlikte orada birkaç gün konaklıyorsunuz. Bundan ne kadar memnun olursunuz değil mi? Empati yapmalı, "çok sıkı tutmayıp, herkesi bir meşrebe sokma" gibi bir zorlamaya girmemeliyiz.

Misafir etme açısından:

Esasen bu hususta dinen bir haramlık veya yasak yoktur; ancak sıkıntıya ve küslüklere sebep oluyorsa, bayan dersanesine erkekleri almanız doğru olmaz. Hanım dersanelerinde birçok yerde bu konu rahatsızlık sebebi olmaktadır. Bu konuda hanımların meşveret kararı esastır.

Bir kişi bile küsüp derse gelmeyecekse; erkeklerin hanım dersanesinde kalmasına izin verilmese daha iyi olur. Orada birinci derecede amaç, gaye; hanımların dersten istifadesidir, birilerinin gece gelip konaklaması değildir. Bir hanım dersanesi yedi gün yirmi dört saat hanımlara hizmet edecek şekilde hazır bulunmalıdır.

Çözüm önerimiz ise; mümkünse her ilçede, bir tane misafirhane tarzı küçük bir daire bulundurmak...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

ihlasnur

Bizler bazı ziyaret trafiği bulunan yerlerde yazın kalan olmadığı için erkek dershanelerimizde bile aile misafir edebilmekteyiz ve de ediyoruz. Edilmesinde fıkhen bir şey görünmemekte. Editöründe dediği gibi muhalefet eden kardeşlere sormak gerek acabe sen böyle bir halde olsan ne istersin?
BAŞKA BİR ALTERNATİF İSE; Erkek erkekler dershanesinde hanım ise hanımlar dershanesinde çocuklar ile veya tek kalmayacaksa hanım kardeşlerle kalsa güzel olur.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas

Benim şahit olduğum bir olay oldu, 2 tane bayan filanca şehirde 1 veya 2 günlük bir işimiz var bayan dershanesinde kalabilirmiyiz diye bir aracı vesilesiyle vakıf abiye sordular, vakıf abi de dershaneler otel mi, dershaneleri otel yerine koymaya çalışıyolar, bu bizim hizmet düsturlarına aykırı, aykırı olmasaydı, Üstad, dershaneleri, Misafirler için otel gibi kullandırabilirsiniz diye tavsiye ederdi diyerek, o 2 bayanın, bayanlar dersanesinde kalmasına izin vermedi. Vakıf abinin bu tutumu doğru mu, bu tutum, Üstadın düsturlarına uygun mu?

Değerli Kardeşimiz; her yörenin kendine göre meşveret kuralları olabilir. Kalınmasına izin verilmeli denilemeyeceği gibi, kalınamaz da diyemeyiz. Sürekli orta yollu olmalı, konuları büyütmeden çözmeliyiz. Selam ve dua ile...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...