Block title
Block content

"Yeis, mâni-i herkemâldir." cümlesini örneklerle izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Yeis, mâni-i herkemâldir. “Neme lâzım, başkası düşünsün!” istibdadın yadigârıdır."(1)

“Yeis, mani-i herkemaldir.” ifadesi, ümitsizlik bütün güzellik ve mükemmelliklerin önünde bir engeldir, anlamına geliyor.

Evet, ümit, amelin ruhu ve enerjisi gibidir, ümitsiz bir insan amelinde başarı gösteremez ve göstermeye de hakkı yoktur. Bu hususa ayette şu şekilde işaret ediliyor:

"... Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden ümit kesmez."(Yusuf, 12/87)

Talebe, üniversite imtihanını kazanmaya ümitsiz ise, o imtihanı kazanamaz ve kazanmaya bağlı bütün nimet ve güzelliklerden de mahrum kalır.

Müslüman bir mühendis, "Bizler Avrupalı mühendisler gibi uçak, tank, gemi, çizip tasarlayamayız." deyip, kendini ümitsizlik girdabının içine atarsa; uçak, tank, gemi çizemez ve ona bağlı güç ve kuvvetten de mahrum kalır.

Bir toplum; "Bizden adam olmaz." deyip, fakirliğe kendini salıverirse, o toplum zaruret ve fakirlik karanlığından asla kurtulamaz...

(1) bk. Divan-ı Harb-i Örfi, Hakikat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

çorapçı
böyle örnek vererek izahlarınızdan çok istifade ediyorum . tüm sorulara örnekli cevap verirseniz istifademiz daha da artar . çok teşekkür ederim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...