Block title
Block content

Yirmi İkinci Mektup'ta geçen: "Hiç aklınız yokmu ki, kendi azanızı kendi dişinizle divane gibi ısırıyorsunuz." cümlesi ile ne demek istenmiştir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sizden biri, ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı?" (Hucurât, 49/12).

Bu ayet, gıybet ve dedikoduyu bir kimsenin etini yemek şeklinde tasvir ediyor. Yani gıybet öyle çirkin ve kötü bir ahlak ki, bir kimsenin etini yemek kadar  nahoş ve çirkin bir ameldir. Öyle ise biz birisini gıybet ettiğimiz zaman, onun etini dişimizle ısırmış gibi şeni ve çirkin bir iş yapmış oluyoruz.

Tabi bu dişleme ve et yeme meselesi bir teşbih ve mecaz olup, gıybetin ne denli çirkin ve tiksindirici bir amel olduğuna işaret ediliyor. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
ayette geçen "ehihi" yani kardeşiniz ifadesi bu manayı ortaya koymaktadır .yani sizin kardeşiniz sosyal hayatınızın bir uzvu bir organı demektir .nasılki organlarımız bir araya gelerek insan denen varlığı netice veriyor insanlar da bir araya gelerek cemaatleri ortaya çıkarıyor .dolayısıyla her bir insan bir organ oluyor .bir insanı gıybet etmek demek cemaatimizin bir uzvunu ısırmak( aynı zamanda da kendi uzvumuzu ısırmak demek oluyor.) (editör izahı)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...