"Yirmi sene sonraki bu şimdiki hali, hiss-i kablelvuku ile hissetmiş." Bu tarih yaklaşık olarak 194o'ı gösteriyor, bu cümlede anlatılmak istenen tam olarak nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sekseninci olmuştur mezara bir mezar taş,
Beraber ağlıyor*
hüsrân-ı İslâma."

* Yirmi sene sonraki bu şimdiki hali, hiss-i kablelvuku ile hissetmiş."(1)

Meali: Ayaktaki cesedim, sekseninci cesedim olmuştur. Ve o mezara sanki bir mezar taşı hükmündedir. Bütün o bedenlerim, yani bütün hayatım, Âlem-i İslam'ın düştüğü bu acı hâle ağlıyor.

Birinci ve İkinci Dünya savaşlarının yaşanması ve İslam’ın merkezine yeni bir rejimin kurulması ile İslam alemi çok zor bir duruma düşmüştür. İslam ümmeti o eski parlak gücünü yitirmiş, birbirinden uzak ve parçalanmış bir hale düşmüştür. Bu elem verici hallerden dolayı Üstad Hazretleri ruh halini bu mısralar ile ifade ediyor.

Her altı ayı bir taş kabul edersek, yetmiş dokuz taşı ikiye bölünce Üstad Hazretlerinin bu şiiri yazdığı tarih 1921, yaşının da takriben kırk olduğu ortaya çıkıyor. Şiirin yazılış tarihine yirmi yıl eklenildiği zaman 1940-1941 yılı ortaya çıkıyor ki, bu tarihte İkinci Dünya Harbi ve İslam aleminin fakir ve çaresiz hâli ve ayrıca baskıcı Milli Şefin dönemine işaret var.

(1) bk. Sözler, Lemeât, Ed-Dai.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...