Yirmi Üçüncü Mektup'ta Peygamberimizin altmış üç yaşında vefatının hikmeti anlatılıyor. Peki yetmiş, seksen yaşındaki bir adam, o yaştaki halini nasıl sünnete uyduracak? Efendimiz yetmiş, seksen yıl yaşamadı ki?..

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamber Efendimiz (asm)'in bir şeyi sünnet, yani uyulması gereken bir yol yapması için ille yaşaması gerekmiyor. Onun kavli ve direktifleri de sünnetin bir aksamı ve sınıfıdır. Yani ihtiyarlıkta nasıl hareket edilmesi gerektiğini mübarek sözleri ve direktifleri ile de bildirebilir. Sünnet sadece fiil ve ahvaldan müteşekkil değildir.

Mesela, kadınlara nasıl kadın gibi olması gerektiğini sözleri ve akvali ile tarif ediyor.

Üstad Hazretleri bu hakikati şu şekilde ifade ediyor:

"BİRİNCİ MESELE: Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın Sünnet-i Seniyyesinin menbaı üçtür: akvâli, ef'âli, ahvâlidir. Bu üç kısım dahi üç kısımdır: ferâiz, nevâfil, âdât-ı hasenesidir..."(1)

Kaldı ki, altmış üç yaş zaten ihtiyarlık yaşıdır. Bunun üstündeki yetmiş seksen yaşları da ondan farklı olmayacaktır. Altmış üç yaşında yaşananlar, ileriki yaşlarda yaşanacak şeylerdir. Yani altmış üç yaş, yaşlılık için bir modeldir. Yetmiş yaşında yaşadığımız hayat ile altmış yaşında yaşadığımız veya yaşayacağımız hayat farklı değildir; sağlık elverdiği nisbette kulluk yapmak ve dine hizmete devam etmektir.

Din-dünya dengesi bütün hayatı kucaklaması gerekiyor; genç ihtiyar farketmez.

(1) bk. Lem'alar, On Birinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...