Block title
Block content

Yirminci Lem'a'da, "Onlar boş sözlerle, çirkin davranışlarla karşılaştıkları zaman, izzet ve şereflerini muhafaza ederek oradan geçip giderler." ayetinden sonra "Edeb-i Furkanî ile edepleniniz... Meslektaşlarınızla ve dindaşlarınızla ittifak ediniz, yani, ihtilâfa düşmeyiniz." deniliyor. Buna göre iş yerinde amirler küfür edince istifa edip ayrılmak mı gerekir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

" وَاِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا  ["Boş sözlerle, çirkin davranışlarla karşılaştıkları zaman, izzet ve şereflerini muhafaza ederek oradan geçip giderler.” (Furkan, 25/72)] edeb-i Furkanî ile edepleniniz. Ve haricî düşmanın hücumunda dahilî münakaşâtı terk etmek ve ehl-i hakkı sukuttan ve zilletten kurtarmayı en birinci ve en mühim bir vazife-i uhreviye telâkki edip, yüzer âyât ve ehâdis-i Nebeviyenin şiddetle emrettikleri uhuvvet, muhabbet ve teavünü yapıp, bütün hissiyatınızla, ehl-i dünyadan daha şiddetli bir surette meslektaşlarınızla ve dindaşlarınızla ittifak ediniz, yani, ihtilâfa düşmeyiniz."(1)

İzzeti korumanın tek yolu istifa etmek değildir. Önce küfür ve hakaret karşısında hukuki bütün yolları tüketiriz. Olmadı, o zaman işimizi değiştiririz. Ayrıca ayette kişilik haklarına saldırıdan ziyade, boş ve bozuk ortamlardan uzak durma tavsiye ediliyor.

Yani ağırbaşlı müminlerin hafif meşrep insanlar ile düşüp kalkması uygun olmaz, denilmek isteniyor. 

(1) bk. Lem'alar, Yirminci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Altıncı Sebep | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 944 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...