Block title
Block content

Yirminci Mektub'un başında zikredilen "...لاۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ" duasının faziletinde "köle azat etmek" ifade ediliyor. Köle azat etmenin sevabı neden bu kadar büyük?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İslam geldiğinde kölelik düzeni toplumsal bir realite idi. İslam bu realiteyi peyderpey rehabilite etme yolunu seçti. Çünkü bu tarz toplumsal yaraların tedavisi zaman ister, süreç ister; birden kaldırılması ve tedavi edilmesi mümkün değildir. Amerika, köleliği bir kanunla kaldırmayı denedi sonrası kaos oldu. Çünkü efendilerine bağımlı olan köleler bir anda içtimai hayata adapte olamadılar.

İslam, bu toplumsal yarayı tedavi ederken köle azat etmeyi hem bir ceza olarak hem de bir sadaka ve iyilik olarak tespit etmiş ve Müslümanları buna teşvik etmiştir.

Mesela, bir yandan "Kim bir köle azat ederse cennetteki makamı şudur, Allah katındaki derecesi budur..." diyerek, Müslümanları köle azat etmeye şiddetle teşvik derken, diğer yandan "Orucu bozmanın cezası köle azat etmektir." demiştir. Böylelikle bu kölelik kurumu zamanla kendiliğinden kalkıp gitmiştir.

Yani Peygamber Efendimiz (asm)'in köle azat etmeyi ibadete konu etmesinin ardında, bu tarz toplumsal hikmetler ve tedaviler de bulunmaktadır. Sahabe, köle azat etmekle bir yandan ibadet yapmış oluyor, diğer yandan toplumsal bir yara tedavi edilmiş oluyordu. Müthiş bir sosyal proje... 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...