Block title
Block content

Yirminci Söz'de; her bir mucizenin aynı zamanda bilime, ilime yol gösteren en son hududu çizdiği şeklinde yorum yapılıyor. Peki, Peygamberimiz Efendimiz'in parmaklarından su akması mucizesini, bu bağlamda nasıl değerlendirebiliriz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamber Efendimiz (asv)'in mucizeleri diğer peygamberlerin mucizelerinden hem daha kamil hem de benzeri olmayan mucizelerdir. Onların mucizeleri Peygamber Efendimiz (asv)'in mucizelerine yetişemiyor, hem de naziri ve taklidi asla kabil değildir. Bu da onun Allah katındaki mevkisine bir nişane oluyor denilebilir.

 Bu hakikate Üstad Hazretleri şu şekilde işaret ediyor:

"Şimdi şu üç misali birleştir, ne kadar kuvvetli bir mucize-i bâhire olduğunu gör. Ve üç tarik birleşse, hakikî tevatür hükmünde parmaklarından su akmasını kat'î ispat eder. Hazret-i Mûsâ Aleyhisselâmın taştan on iki yerde çeşme gibi su akıtması, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın on parmağından on musluk suyun akmasının derecesine çıkamaz. Çünkü, taştan su akması mümkündür; âdiyat içinde nazîri bulunur. Fakat et ve kemikten âb-ı kevser gibi suyun kesretle akmasının nazîri, âdiyat içinde yoktur."(1)

“... Fakat et ve kemikten âb-ı kevser gibi suyun kesretle akmasının nazîri, âdiyat içinde yoktur.” Bu ifadelerden Peygamber Efendimiz (asv)'in mucizelerin diğer peygamberlerin mucizeleri gibi tekniğe bir numune olamaz, hükmüne varılabilir. Yani Peygamber Efendimiz (asv)'in mucizelerinin öyle bir hususiyeti var ki, diğer mucizelerin cinsinden daha ulvi daha taklidi kabil olmayan mucizelerdir. Bu sebeple Yirminci Söz'deki mantık ve hükmü Allah Resulü'nün mucizelerine tatbik etmek kabil değildir.

(1) bk. Mektubat, On Dokuzuncu Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

ZirveAzeri
Mashallah...Ustad Hezretleri(r.a) her sözü yerinde söylemiş...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
abdurahmann
Zamanin sonlarinda insanlar belagat meselesinde ilerlemesi, Hak ve ilme , bir nevi en buyuk mucize olan Kuranin ehemmiyetle meydan okudugu noktalara teveccuh etmesi kabil olduguna gore; Baska peygamberlelrle kabil -i kiyas olmasa da, Kurandan daha kucuk mucize olan bu "parmaklardan su akma"sina da bir kucuk nazire olarak, "elektrkli su muslugu"nu yakistirsa herhalde hata olmaz. Yani goze gorunen bir fiziksel islem olmadan, elin yaklasti mi su akiveriyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...