Yirminci Söz'de; her bir mu’cizenin aynı zamanda ilmî gelişmelere yol gösteren en son hududu çizdiği şeklinde izahlar yapılıyor. Peki, Peygamberimiz Efendimizin parmaklarından su akması mu’cizesini, bu mânada nasıl değerlendirebiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamber Efendimizin (sav.) mu’cizeleri diğer peygamberlerin mu’cizelerinden çok daha ileridir. Onların ne nazîri ne de taklidi asla mümkün değildir. Bu da Resulullah Efendimizin (sav.) Allah katındaki değerinin ne kadar üstün olduğunu ortaya koyuyor.

Üstad Hazretleri bu hakikate şöyle işaret ediyor:

"Hazret-i Mûsâ Aleyhisselâmın taştan on iki yerde çeşme gibi su akıtması, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın on parmağından on musluk suyun akmasının derecesine çıkamaz. Çünkü, taştan su akması mümkündür; âdiyat içinde nazîri bulunur. Fakat et ve kemikten âb-ı kevser gibi suyun kesretle akmasının nazîri, âdiyat içinde yoktur."(1)

Bu ifadelerden Peygamber Efendimizin (sav.) mu’cizelerin diğer peygamberlerin mu’cizeleri gibi fenni keşiflere bir numune olmadığı hükmüne varılabilir. Yani Peygamber Efendimizin (sav.) mu’cizelerinin öyle bir hususiyeti var ki, diğer mu’cizelerden daha ulvîdir ve taklidi kabil değildir. Mesela, İsa’nın (as.) hastalıklarla alâkalı mu’cizeleri, Hz. Musa’nın (as.) suyla alâkalı mu’cizeleri gibi diğer peygamberlerin (a.s.) gösterdiği harikalar Cenab-ı Hakk'ın adet kanunlarına muvafık olup, insanlarca da taklidi mümkündür.

Habib-i Kibriya Efendimizde (asm.) ise; “parmaklarından suyun akması, ağaçların yürümesi” gibi mu’cizeler Cenab-ı Hakk'ın Sünnetullah kanunlarının rağmına olarak nasip olmuştur ve taklidi asla mümkün değildir.

Bu farklılık Resul-i Kibriya'nın (asm.) Allah indindeki makamının ne derece âli olduğunu gösterir ve diğer peygamberlerden daha üstün olduğunu ispat eder.

(1) bk. Mektubat, On Dokuzuncu Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ZirveAzeri
Mashallah...Ustad Hezretleri(r.a) her sözü yerinde söylemiş...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamim
teşekkür ederim. elbette...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
abdurahmann
Zamanin sonlarinda insanlar belagat meselesinde ilerlemesi, Hak ve ilme , bir nevi en buyuk mucize olan Kuranin ehemmiyetle meydan okudugu noktalara teveccuh etmesi kabil olduguna gore; Baska peygamberlelrle kabil -i kiyas olmasa da, Kurandan daha kucuk mucize olan bu "parmaklardan su akma"sina da bir kucuk nazire olarak, "elektrkli su muslugu"nu yakistirsa herhalde hata olmaz. Yani goze gorunen bir fiziksel islem olmadan, elin yaklasti mi su akiveriyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...