Yirminci Söz'de, her bir mucizenin aynı zamanda ilmi gelişmelere yol gösteren en son hududu çizdiği şeklinde izahlar yapılıyor. Peki, Peygamberimiz Efendimizin parmaklarından su akması mucizesini, bu manada nasıl değerlendirebiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamber Efendimizin (sav.) mucizeleri diğer peygamberlerin mucizelerinden çok daha ileridir. Onların ne naziri ne de taklidi asla mümkün değildir. Bu da Resulullah Efendimizin (sav.) Allah katındaki değerinin ne kadar üstün olduğunu ortaya koyuyor.

Üstad Hazretleri bu hakikate şöyle işaret ediyor:

"Hazret-i Musa Aleyhisselâmın taştan on iki yerde çeşme gibi su akıtması, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın on parmağından on musluk suyun akmasının derecesine çıkamaz. Çünkü taştan su akması mümkündür; âdiyat içinde naziri bulunur. Fakat et ve kemikten âb-ı kevser gibi suyun kesretle akmasının naziri, âdiyat içinde yoktur."(1)

Bu ifadelerden Peygamber Efendimizin (sav.) mucizelerin diğer peygamberlerin mucizeleri gibi fennî keşiflere bir numune olmadığı hükmüne varılabilir. Yani Peygamber Efendimizin (sav.) mucizelerinin öyle bir hususiyeti var ki, diğer mucizelerden daha ulvidir ve taklidi kabil değildir. Mesela, İsa’nın (as.) hastalıklarla alakalı mucizeleri, Hz. Musa’nın (as.) suyla alakalı mucizeleri gibi diğer peygamberlerin (a.s.) gösterdiği harikalar Cenab-ı Hakk'ın âdet kanunlarına muvafık olup, insanlarca da taklidi mümkündür.

Habib-i Kibriya Efendimizde (sav.) ise; “parmaklarından suyun akması, ağaçların yürümesi” gibi mucizeler Cenab-ı Hakk'ın sünnetullah kanunlarının rağmına olarak nasip olmuştur ve taklidi asla mümkün değildir.

Bu farklılık Resul-i Kibriya'nın (sav.) Allah indindeki makamının ne derece âli olduğunu gösterir ve diğer peygamberlerden daha üstün olduğunu ispat eder.

1) bk. Mektubat, On Dokuzuncu Mektup, Sekizinci İşaret.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ZirveAzeri
Mashallah...Ustad Hezretleri(r.a) her sözü yerinde söylemiş...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamim
teşekkür ederim. elbette...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
abdurahmann
Zamanin sonlarinda insanlar belagat meselesinde ilerlemesi, Hak ve ilme , bir nevi en buyuk mucize olan Kuranin ehemmiyetle meydan okudugu noktalara teveccuh etmesi kabil olduguna gore; Baska peygamberlelrle kabil -i kiyas olmasa da, Kurandan daha kucuk mucize olan bu "parmaklardan su akma"sina da bir kucuk nazire olarak, "elektrkli su muslugu"nu yakistirsa herhalde hata olmaz. Yani goze gorunen bir fiziksel islem olmadan, elin yaklasti mi su akiveriyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...