"Yoksa -hâşâ- kendimizi satmak ve beğendirmek ve temeddüh etmek, hodfuruşluk etmek ise, Risale-i Nur’un ehemmiyetli bir esası olan ihlâs sırrını bozmaktır." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“... Yoksa -hâşâ- kendimizi satmak ve beğendirmek ve temeddüh etmek ve hodfuruşluk etmek ise, Risale-i Nur'un ehemmiyetli bir esası olan ihlâs sırrını bozmaktır.”(1)

İhlas; "sadece Allah’ın rızası için amel etmek" anlamına geliyor. Şayet insan amel ve davranışlarında insanlara yaranmak, onlara kendini beğendirmek, onların ilgi ve alakasını kendi üzerine çekmek amacı ile hareket ederse, bu ihlasa aykırı olur ve ihlasın esasını bozar.

Temeddüh, böbürlenme kendini övme ve övünmek anlamına geliyor ki; bu çirkin bir davranıştır. Aynı zamanda ihlas ve samimiyetle de bağdaşmayan bir davranış şeklidir.

Hodfuruşluk da aynı şekilde kendini insanlara beğendirmeğe çalışmak ve övünmek anlamına geliyor ki; bu da ihlas ve samimiyetle bağdaşmayan bir davranış biçimidir.

Risale-i Nur dairesinde ihlas temel bir esas, temel bir kuraldır; kim bu kurala aykırı hareket ederek kendini beğendirmeye, kendini övmeye yeltenirse; hem Allah katında hem samimi Müslümanlar gözünde hem de Nur talebeleri nezdinde itibarı sıfırlanır, sakil ve itici bir duruma düşer.

Nur talebelerinin tek gayesi ihlas ve Allah rızası olmalı ve ona göre davranmalıdır.

(1) bk. Emirdağ Lâhikası-I, 27. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...