"Yoksa, sineğin sesini işitip hakk-ı hayatını vermekle fiilen cevap verdiği halde, gök gürültüsü kuvvetinde bekàya ait hadsiz hukuk-u insaniyenin, mezkûr yirmi hakikatler lisanlarıyla edilen ve Arşı ve ferşi çınlatan dualarını işitmemek,.." izahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sineğin ihtiyaç dili ile istediği şeyleri görüp, onun imdadına yetişen Allah’ın, kainatın halifesi konumunda olan ve binlerce ihtiyaç ile Allah’a yalvaran insanı kulak ardı edip, insanı görmezlikten gelmesi elbette mümkün değildir.

Sonsuz hikmeti, eserleri ile sabit olan Allah’ın, ahiret yurdunu kurmayıp, insanları yokluk ve hiçlik kuyusuna atması, Hakim ismi ve hikmetle bağdaşmaz. Yani Hakim ismi ve hikmet manası ahiret yurdunun kurulmasını iktiza edip istiyor. Ahiretsizlik hikmetsizliktir, Allah ise hikmetsiz iş yapmaktan mukaddes ve münezzehtir.

Mideyi ve açlığı insana takıp, bunu doyuracak ve tatmin edecek rızkı yaratmamak, nasıl zulüm ve hikmetsizlik ise, insana ebedi yaşama arzusunu, ebedi meyil ve ihtiyaçları takıp, sonra insanı yokluğa mahkum etmek de; Allah’ın ne hikmeti, ne rahmeti ne de inayet ve ihsanı ile bağdaşmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...