Block title
Block content

"Yüz bin röntgen-misal fikr-i beşerî birleşse, yine o çocuğun umum efrad-ı beşeriyeye karşı birer alâmet-i farikası bulunan yalnız hakikî sima-yı veçhiyesini keşfedemez." izah eder misiniz?

 
Soru Detayı:

Üstad'ın dediği "hakiki simayı vechiyesi" bugün artık görülebiliyor diye biliyorum. Yani o ifade o gün için geçerliydi, ama bugün Risalenin bu kısmını iddia etmek yanlış olmaz mı? "Hakiki simayı vechiye" yüz hatları demek değil mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hakiki sima-yı vechiye" cümlesi, insanın şahsiyet kimliği demektir. İnsanın şahsiyet kimliği, insanın maddi ve manevi birçok yönünü içinde barından bir tabirdir. Şahsiyet kimliğinin bütünü ile bilinmesi teşhis ve tespit edilmesi imkânsızdır.

Mert mi namert mi, korkak mı cesur mu, imanlı mı imansız mı, cömert mi cimri mi gibi yönler şahsiyet kimliğinin manevi boyutunu temsil ederken, kısa mı uzun mu, kilolu mu zayıf mı, anlı açık mı dar mı, yüz hatları gibi özellikler ise şahsiyet kimliğinin maddi yönlerini temsil eder.

Bilimin keşfetmesi alamet ve işaretlerin gün yüzüne çıkmasından sonradır. Gayb ise, işaret ve alamet çıkmadan önceki ahvalidir.

Ayrıca embriyo ya da cenin hâlinde iken, yüz hatlarının bilim tarafından keşfedilmesi söz konusu değil. Hatta çocuk doğduğunda bile yüz kimliği yine gizlidir. Çok çirkin yüzlü bebekler ileri de çok güzel bir yüze dönüşebiliyorlar...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: On Altıncı Lem'a | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 964 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...