"Yüz binlerle Nur şakirtlerinin hiçbir vukuatı görünmeyen, yalnız bir küçük talebenin, haklı bir müdafaada küçük bir vukuatından başka..." Buradaki küçük vukuattan kasıt nedir? Bir Nur talebesi bunu nasıl yapabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada Üstadımız Nur talebelerinin her zaman asayişin manevi bekçileri hükmünde olduğunu, ellerinde kuvvet olduğu halde, bunu her zaman asayişe ve müspet harekete sarf ettiklerini izah ettikten sonra, "Yüz binlerle Nur şakirtlerinin hiçbir vukuatı görünmeyen, yalnız bir küçük talebenin, haklı bir müdafaada küçük bir vukuatından başka..."(1) ifadesini kullanmaktadır.

Bu olayın aslı, rahmetli Bayram Yüksel Ağabey tarafından şöyle izah edilmiştir:

Ceylân Çalışkan ağabey 1947 senesinde Eskişehir'de Gençlik Rehberi'ni bastırmıştı.

Emirdağlı bozuk bir adam, Ceylân Çalışkan'a hakaretler edip, hadise çıkarmak istemişti. Çok mecbur ve muztar kalan ve henüz çocuk yaşlarda bulunan Ceylân Çalışkan Ağabey adamı silahla vurmuştu. Adam bir müddet konuşamamış ve kendisini kimin vurduğunu söyleyememişti.

Bu gibi hadiseler Nur hizmeti içinde bir ikiyi geçmemiştir. İnsan etten kemikten bir varlıktır, çok zor anlar içinde kalıp hataya düşebilir. Buna da bir hata nazarı ile bakılabilir.

Yoksa Nur talebeleri her zaman asayişe kuvvet veren, manevi bir polis ve bekçi gibi iş yapmışlardır.

(1) bk. Emirdağ Lahikası-I, 147. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...