Block title
Block content

Yüz gece uyuyamayan birine Üstadımızın teselli vermesi sonucu “Elhamdülillâh, hastalığım ondan bire indi.” demesini nasıl anlayabiliriz? Bir teselli ile ondan bire nasıl iner?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dedim: 'Kardeşim, sen bunun gibi yapma. Bütün kuvvetini bu saate karşı tahşid et. Rahmet-i İlâhiyeyi ve mükâfât-ı uhreviyeyi ve fâni ve kısa ömrünü uzun ve bâki bir surete çevirdiğini düşün. Bu acı şekvâ yerinde ferahlı bir şükret.' O da tamamıyla bir ferah alarak, 'Elhamdü lillâh,' dedi, 'hastalığım ondan bire indi.'(1)

Bugün tıp ilmi hastalıkta moralin çok önemli bir yer tuttuğunu ifade ediyor. Hatta kanser hastalarında moralin ilaç kadar etkili bir yöntem olduğu kabul ediliyor ve uygulanmaya başlıyor. Morali yerinde ve yüksek olan hastaların kanserden kurtulma oranının daha yüksek olduğu ifade ediliyor. 

Kemoterapi ve radyoterapi gören hastaların yüzde kırkı stres tepkileri verirken, her dört kanser hastasından birinin depresyonda olması; inanç, mücadele ve moralin önemini gözler önüne seriyor.

İnsan cesetten ibaret değildir, insanın asıl paradigması ruhtur ve ruha bağlı olan maneviyattır. Bu yüzden ceset müteessir olduğunda, ruh on katı belki bin katı daha çok müteessir olur. Cesetteki arızayı maddi ilaçlar tedavi ederken, ruhta açılan yara ve arızaları moral ve manevi telkinler tedavi eder. Bazen ruhta açılan yaralar cesetteki hastalığı gözden düşürebiliyor. Hatta moral ve maneviyattan mahrum olan hastaların intihara teşebbüs etmesi, ruhani sıkıntıların daha önemli bir etki oluşturduğunu ispat ediyor.

(1) bk. Lem'alar, İkinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Dördüncü Nükte | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2073 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...