Block title
Block content

"Yüzde yüz ihtimal ile dalalet ve sefahet göz önündeki kabir darağacına ve ebedî haps-i münferidine kat'î sebep olduğunu..." Kesin sebep olduğunu gösteren deliller nelerdir?

 
Soru Detayı

"yüzde yüz ihtimal ile dalalet ve sefahet göz önündeki kabir darağacına ve ebedî haps-i münferidine kat'î sebep olduğunu" buradaki kesin sebep oldugunu gosteren delillr nedir hadislerle ve ayetlerle aciklarnisiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada dalalet küfür, sefahat ise günahkarlık anlamında kullanılıyor. Dalalet (küfür) üzerine ölenlerin yüzde yüz cehenneme gideceği ve sonsuz bir şekilde cehennemde kalacağı yüzlerce ayetle sabit bir hakikattir.

Ömrü günah ve sefahat üzerine geçmiş birisinin de kabir azabı çekmesi yüzde yüze yakın bir ihtimal dairesindedir. Bu inceliğe işaret eden ayetlerden birkaçını şöyle ifade edebiliriz:

“Hayır; kim bir kötülük işler de günahı kendisini kuşatırsa, (artık) onlar, ateşin halkıdırlar, orada süresiz kalacaklardır.” (Bakara, 2/81)

"İnkar edip de ayetlerimizi yalanlayanlar ise; onlar, ateşin halkıdırlar ve orada süresiz kalacaklardır." (Bakara, 2/39)

"... Kim imanı küfürle değiştirirse, şüphesiz dosdoğru yoldan sapmış (dalalet) olur." (Bakara, 2/108)

"... Allah'a ortak koşan kimse şüphesiz derin bir sapıklığa (dalalete) düşmüştür." (Nisâ, 4/116)

"Allah ve Rasülü bir işe hüküm verdiği zaman, mümin kadın ve erkeğin o işlerinde seçme hakkı yoktur. Kim Allah ve Rasülü'ne karşı gelirse apaçık bir sapıklığa (dalalete) düşmüş olur." (Ahzâb, 33/36)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Paylaş

BENZER SORULAR

Yükleniyor...