Block title
Block content

Zaloğlu Rüstem hakkında bilgi verebilir misiniz? Kâfir olan birinin, Risale-i Nurlarda (veya diğer İslamî kitaplarda) kahramanlığının emsal olarak kullanılmasının hikmeti nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'da geçen her isim, müspet anlamda olacak diye bir kaide bulunmuyor.  Bazen bir hakikati akla yaklaştırmak için, bazen mecazi anlamda, bazen hikaye tarzında bazen de başka bir maksatla… Önemli olan kullanılan isimlerin yerinde olması ve manaya hizmet etmesidir.

"Şöhret bir müstebittir; sahibine mal eder başkasının malını. Meşhur Hoca Nasreddin letâifi içinde, zekâtı, yani onda biri, onundur asıl malı."

"Rüstem-i Sistanî onun hayal-i şanı garet etti bir asır mefâhir-i İran'ı. Gasb ve garetle şişti o namdar hayali, hurâfâta karıştı, attı nev-i insanı."(1)

İnsanlar, meşhur ve göz önünde olan insanlara olduğundan fazla değer atfederler. Onlarda olmayan sıfatları onlara yakıştırırlar. O şöhretli insanların bir iki meziyeti varsa, beş on meziyeti de halk zorla onlara dayatır.

Şayet o meşhur zat yaşıyor ise, halkın bu dayatması karşısında mahcup olmamak ya da nefse hoş gelmesi bakımından, onların dediği gibi bir tavır sergilemeye başlar; hatta suni ve tekellüfler ile kendini o biçilen role uydurmaya çalışır. Bu da onu riyakâr olmaya icbar eder, yani ahlaksızlaştırır.

Şayet o meşhur şahıs ölmüş birisi ise, bu kez efsaneleşip mitolojik bir varlık haline gelirler. Herkül, Zaloğlu Rüstem, Kara Murat, Battal Gazi, Tarkan gibi tarihi kahramanlar, hep bu mübalağalı bakış açısının abartılı tipleridir. 

Mesela, kimin yazdığı bilinmeyen anonim fıkralar, "olsa olsa Nasreddin Hoca gibi bir nüktedanın olabilir" düşüncesi ile bütün fıkraları ona isnat edilir ve ona yakıştırılır. Halbuki ona isnat edilen fıkraların onda biri bile onun olamaz ve olması mümkün değildir.

Şöhret, bütün olumlu veya olumsuz sıfatları üzerine çeken bir mıknatıs gibidir. Sonra o şahsı şahıslıktan çıkarıp hayali bir kahraman şekline çeviriyor.

"Zaloğlu Rüstem İranlıların millî kahramanı olup, hayatı efsanelere konu olmuştur. Hayatı ve yaşadığı zaman, mekân efsanevî bir tarzda anlatıldığı için, yaşadığı zaman ve mekân hakkında kesin bir bilgi yoktur. İri yarı yapısı, kahramanlığı, cesareti ve üstün gücü ile dikkatleri üzerine çekmiştir. İran’ın millî kahramanı olmakla birlikte başka milletler tarafından da sahiplenilmiş ve yaşatılmıştır. Türk edebiyatında daha çok Alp Er Tonga ile arasında cereyan eden mücadelelere yer verilmiştir."(2)

Dipnotlar: 

(1) bk. Sözler, Lemeât.

(2) bk. Yeni Asya Gazetesi, 04.11.2011.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Divan-ı Harb-i Örfî | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1911 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

drerkan
Kuran-ı Kerimde de kafirlerin isimleri var.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...