"Zaman-ı hazırdan mâadâ her şey mâdum ve firakların elemleriyle doludur." ifadesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cisim maddidir ve maddi kayıtlara mahkumdur. Maddi kayıtlar açısından bakıldığında, maddeye hükmeden ve maddeyi kısıtlayan iki ana unsur vardır. Birisi zaman, diğeri mekandır.

Evet, maddi alemdeki zaman çok dar ve sınırlıdır. İnsan cisim noktasından bir an içine hapis olmuştur. Zamanın en alt ve küçük birimi ne ise, insanın cismani varlığı da odur. Yani insanın cismi, zamanın en anlaşılır birimi olan salise içinde hapis olmuştur, bütün sermayesi o bir salisedir. Zira cisim için, geçmiş ve gelecek ölü ve yok hükmündedir. Cismin geçmiş ve geleceği yaşaması ve hissetmesi adetullaha aykırıdır. Bu yüzden İbn-i Arabi gibi mühim evliyalardan bazıları zamanın ve mekanın yok olduğuna hükmetmişler. Bu az ve sınırlı olan zaman ve mekanı varlık rengine layık görmemişler.

Mekan açısından da insan sınırlıdır. Cisim olarak insan ancak bir yerde bulunabilir, aynı anda farklı yerlerde bulunmak cisim açısından imkansızdır. Yani insan fıtratının en dar ve sınırlı dairesi bu maddi ve cismani dairesidir ki, bu dairede zaman ve mekan sarmalına hapsolmuştur.

Özet olarak, insanın maddi hayatı, zamanın “şimdiki an” boyutunda olup, geçmiş ve gelecek boyutları noktasından meyyittir. Maddi olarak zamanın bir dakika öncesine gidemediğimiz gibi, bir dakika sonrasına da gidemeyiz. İşte maddi hayatımızın mazi ve müstakbel açısından meyyit olması bu cihetledir.

Zamanın bir nehir gibi akması, insanın o dar anında zevk ettiği şeylerden ayrılması anlamına geliyor ki, Üstad Hazretleri buna firak elemi, yani ayrılık acısı diyor. İnsan maddi ve hayvani cihetten bir hiç ve yok hükmündedir. Öyle ise insan iman ve ruhun derece-i hayatına girip alemini bir saliseye hapsolmaktan kurtarıp, ezel ve ebed ile ilintili hale getirmesi gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hasbinallah

Ya sizden istirhamım siteyi her açtığımızda şu facebook reklamının kaldırılıması.Facebook hesabım yok ve her girdiğimde aynı şeyi görmekten nefret ediyorum...
 

Değerli Kardeşimiz;
Normalde her zaman çıkmaz, haftada bir defa çıkar. Ancak bazı kullanıcılar, internet explorer kullanıyorsa programının önbelleğini boşaltması gerekebilir. Herkeste olmaz, biz buradaki bilgisayarlarda denedik (internet explorer ile girdik) bir bilgisayarda böyle bir sorun oldu, sebebi kullandığı internet explorer sıkıntılı olduğundandı. Geçmişi temizlediğimizde sorun kalmamıştı.
Selam ve dua ile
Sorularla Risale Editör

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...