"Zannederim mufarakat ihtimalinden, ikimizden ziyade Hakkı Efendi kardeşimiz, daha ziyade sevap kazanmak emâresi olarak, daha ziyade müteessirdir." Müfarakat ihtimali nasıl sevap kazandırır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bütün kardeşlerimize birer birer selâm ediyorum. Zannederim mufarakat ihtimalinden, ikimizden ziyade Hakkı Efendi kardeşimiz, daha ziyade sevap kazanmak emâresi olarak, daha ziyade müteessirdir. Fakat Cenab-ı Hak hakkımızda çok emarelerle inayet ve rahmetini gösterdiğinden, surî iftirakımız vuku bulsa, bir eser-i inayet ve rahmet olduğunu telâkki etmeliyiz."(1)

Sabretmek kaydı ile gurbet, ayrılık, hasret de bir cihetle hastalık gibi sevap kaynağıdır. Müminin ayağına diken batsa ya sevap kazanır ya günahına kefaret olur. Kaldı ki ayrılık ve hasret, acılar içinde önemli bir yer tutar.

Sıla hasreti, evlat hasreti, ana baba hasreti, dost arkadaş hasreti, Üstad hasreti de ayrıca bir sevap kaynağıdır. Hakkı Ağabey'in müfarakat yani ayrılık durumu hakkında detaylı bir bilgiye sahip değiliz, ama ihtimali bile sevap kazandırmaya yeterli olduğunu Üstadımız'dan öğrenmiş oluyoruz. Benzer durumlar bizim hayatımızda da vuku bulursa, benzer bir sevaba mazhar olabiliriz.

(1) bk. Barla Lâhikası, (214. Mektup)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...