Block title
Block content

"Zannediyorum, tecavüzleri, eskiden sizden tahayyül ettikleri tecavüze karşı bir teşeffî-i gayz ve bundan sonra sizden tevehhüm ettikleri tecavüze karşı bir nümayiş gibidir." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"C - Zannediyorum, tecavüzleri, eskiden sizden tahayyül ettikleri tecavüze karşı bir teşeffî-i gayz ve bundan sonra sizden tevehhüm ettikleri tecavüze karşı bir nümayiş gibidir. Eğer tamamıyla iman etseler -ki tecavüz sizden olmaz- adalete kanaat edeceklerdir. Şayet adalete kanaat etmezlerse, hak, hakkın kuvvetiyle burunlarını kırıp iknâ ettirecektir..."(1) 

Ermeni ve Rumlar küçük kavimler olduğu için, kendi güvenlik ve duruşlarını nümayiş ve dernekleşme tarzında gösteriyorlar. Bu yüzdende kendi içlerinde gayet milliyetçi dışarıya karşı da  gayet agresif oluyorlar. Potansiyel düşman olarak da Türkleri gördükleri için fırsatını bulduklarında tecavüze yelteniyorlar.

Teşeffi-i gayz; öfkesini bir hedefe boşaltarak rahatlamak anlamındadır. Ermeni ve Rumlar kendi hayalinde ya da potansiyel olarak Türkleri mütecaviz olarak algılıyorlar ve sürekli temkinli duruyorlar...  

(1) bk. Münazarat, Sualler ve Cevaplar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...