Block title
Block content

"Zaten sebeb-i tehcir olan hâdiseyi çıkaranlar, şimdi memleketlerindedirler..." Buradaki olay nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şeyh Said, 1 Şubat 1925’de, tarihte “Şeyh Said İsyanı veya Olayı” diye bilinen hadisenin başında yer aldı. Beş bin kişilik bir güçle ayaklanma başlattı. Bu ayaklanma Hani, Muş, Elazığ, Varto ve Erzurum’a yayıldı.

2 Mart 1925’de harekete geçen devlet güçleri ayaklanmayı bastırdı. Hemen ardından "Takrir-i Sükun Kanunu" çıkarıldı ve bu kanun çerçevesinde "İstiklal Mahkemeleri" kuruldu. Kurulan bu İstiklal Mahkemelerinden, Şark İstiklal Mahkemesi’nde yargılanan Şeyh Said ve beraberindeki kırk yedi kişi idama mahkum edildi… (29 Haziran 1925)

1925 Şeyh Said isyanından sonra, dönemin hükümeti isyanı bahane ederek, özellikle doğu kökenli bütün alim ve şeyhleri ya hapse atmış ya da batı illere sürgün etmiştir. Olay yatıştıktan sonra tehcir edilen şeyh ve alimlerin büyük bir kısmı normal hayatına avdet ederken, özellikle Üstad Hazretleri büyük bir haksızlık, kanunsuzluk ve zulüm eseri olarak sürgün ve gözaltında tutulmuştur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

lizazım

Allah razı olsun. Bu hadiseden geçen kişileri merak ediyorum özellikle müftüve iki zat ırkçı her denileni kişiler kim

Değerli Kardeşimiz; Site meşveret ekibimizin aldığı karar gereği, risalelerde ismi verilmeyen şahıs ve yer isimlerini bizler de veremiyoruz. Bunun bize herhangi bir faydası olmadığı kanaatindeyiz. Hem isim verilmesi gerekseydi Üstadımız kendisi de verebilirdi. Demek ki isimlerinin verilmesinden yana değildi. Konu ile ilgili ayrıntıya da girmediğinden net bir şey diyemiyoruz. Kaldı ki tahminimizde yanılabiliriz. Anlayışla karşılayacağınızı umuyor, hayırlı günler diliyoruz.. Selam ve dua ile...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...