Block title
Block content

"Zehirli bir bal hükmünde olan gayr-ı meşru dairedeki gençliğin sefahetkârâne zevkleri, hazine-i ebediyenin ve saadet-i sermediyenin bileti ve vesikası olan imanı kaybettiği için,.." İzah eder misiniz; günaha dalan gençlerin imanı gitmiş mi oluyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela; bir insan hayatını günah ve haramlarla geçirip, ibadetleri de terk ederse, bu kimsenin imansız kabre gitme riski çok yükselir. Ama kesinlikle böyle kimseler kabre imansız girer denilemez. Çünkü kesin sonucu sadece Allah bilebilir.

İkincisi; günahlar içinde yaşayan gençler; genellikle daha yaşımız genç, ileride tövbe istiğfar ederiz deyip kendilerini kandırırlar. Halbuki ecel gizlidir, ne zaman geleceği belli olmaz. Öyle ise bizim bu gizli olan ecele karşı, her an hazırlıklı ve teyakkuz içinde olmamız gerekir. "Yarıncılar helak oldu." sözü bu manayı teyit ediyor.

Üçüncüsü; Allah, insanları günah işlemeye müsait  ve kusur yapmaya uygun bir fıtratla yaratmıştır. Bu yüzden tövbe ve pişmanlık kapısını da açık bırakmıştır. Yani insan yanılıp günaha girse ya da kusur etse, bunu imha edip yeni ve temiz bir sayfa açma fırsatını Allah kullarına bahşetmiştir.

İmam Gazali bu hususta şöyle buyuruyor:

"Günah işlediğin zaman, karşılığında onu mahvedecek sevap işle!"

Yani günahların silgisi sevaplardır ya da samimi tövbe ve pişmanlıktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

şehrayin

Cenab-ı Hak bizleri günahlardan ve günahların çirkin arkadaşlığından uzaklaştırsın amin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Günahların silgisi sevaplardır ,diyorsunuz...bu ne demek? Şimdi kişi zina işlesin,bunun karşılığında da bir mescid yaptırsın,bunun gibi birşey mi? Yada sadaka dağıtsın vs. Günahın silinmesi bu kadar kolay mı? Yada namaz kılmasın,günaha girdim diyip,bunun yerine lokma döktürsün..Böyle bir şey olamaz diye düşünüyorum.Ama İmam Gazali hz.lerinin ne manada söylediğini anlayamadım.Biraz açıklar mısınız?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Günahın silinmesi için birinci şart samimi nedamettir sevap işlemek buna bağlı bir şarttır. Dolayısı ile bizim kast ettiğimiz bir günah işle ardından bir sevap işle oyunu demek değildir. Peygamber Efendimiz de günahın ardından sevap işlememizi öneriyor. Sevaplar ne kadar çok olursa terazide sevap kefesinin ağır basmasına da sebep olur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Yani madem günah işledin.Terazinin günah kefesi ağır basmaya başladı,eğerki tevbe de etmedin,günahtan kurtulamıyorsun..O günaha mukabil bir sevap da işleki terazi dengelenmeye başlasın.Tabiki en güzeli tevbe edip bir daha yapmamak..Haklı mıyım?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Haklısınız.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...