Block title
Block content

"Zekâtü’l-ömrü; ömr-ü sâni (Ömer-i Sâni) yolunda sarf eyle." Buradaki "ömr-ü sani" ile "Ömer-i Sâni" ifadelerini nasıl anlayabiliriz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hilafete dair bir rüyadır. Âlem-i mânâda padişahı gördüm. Dedim: 'Sen zekat-ül ömrü Ömer-i Sânî’nin mesleğinde sarfet!.. Tâ ki, meşruti­yet riyasetine lâzım ve biatın mânâsı olan teveccüh-ü umumiyeyi kazana­sın.' ”(1)

"Ömer-i Sâni" II. Ömer demektir ki tarihte Hazreti Ömer birinci Ömer iken, onun neslinden gelen ve Emevi döneminde iki yıl gibi kısa bir zaman halifelik yapan Ömer Bin Abdulaziz İkinci Ömer unvanını almaya hak kazanmış muazzam bir halifedir. Hatta bir çok İslâm âlimi ona "beşinci reşit halife" nazarı ile bakmıştır.

Özet olarak, Üstad Hazretleri rüya âleminde padişaha "kalan ömrünü Ömer Bin Abdulaziz gibi bir halife olarak geçir" diyor. O zaman ömr-ü sanini yani ahiretini de kurtarmış olursun, diye nasihat ediyor.

(1) bk. Asar-ı Bediyye, Makaleler, Makale-9.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

eyubmer

Hz.ömerin muslumanlıktan onceki halini birinci ömer,islamla sereflendikten sonraki halini ikinci ömer gibi dusunuyordum.

boyle her acıdan risalelerin mutalasına bir zemın oldugunuz için Allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
"sen zekat-ül ömrü Ömer-i Sânî’nin mesleğinde sarfet!.. Tâ ki, meşruti­yet riyasetine lâzım ve biatın mânâsı olan teveccüh-ü umumiyeyi kazana­sın." bu cümle neyi ifade ediyor anlayamadım yinede. abdülhamid hana görevi bırakmı demek istiyor üstad.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
halkı Ömer Bin Abdulaziz gibi yönetmi diyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Halkı Ömer Bin Abdulaziz gibi yönet diyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Abdulkadir Badıllı Ağabey'in bir yazısında Ömer-i Sani'nin Ömer bin Abdülaziz olduğu geçiyor.. “Alem-ı menamda padişahı gördüm. Dedim: “Zekat-ül ömrü Ömer-i Sani (Ömer-i Sani, Abdülaziz-i Emevidir ki; ona adalet ve hakkaniyette Hz. Ömere benzediği için o lakap verilmiştir.) mesleğinde sarfet! Tâ ki meşrutiyet riyasetine lazım ve biatın ma­nası olan teveccüh-ü umumiyeyi kazanasın." Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...